Добрите стари практики в Латинска Америка
/ брой: 161
Таня ГЛУХЧЕВА
Тези дни стана ясно, че Бразилия възнамерява да поднови търговските и политическите връзки с Куба. Това заяви Селсо Аморим, съветник на бразилския президент Лиуз Инасио Лула да Силва. И наблегна: "Искаме да развием отношенията между Бразилия и Куба до равнището на едно голямо приятелство".
Държавният глава на карибската държава Мигел Диас-Канел подкрепя идеята - това ще бъде от полза, както за мира в региона, където САЩ обичат да се намесват, така и за икономическия растеж.
Това приятелство няма да е нещо ново в отношенията между двете страни. Те вече бяха много близки - между 2003 и 2016 г. Тогава на власт в най-голямата латиноамериканска държава беше именно партията на Лула - Бразилската работническа партия. Дори държавният глава с български корени Дилма Русеф провеждаше политически срещи с кубинския лидер Фидел Кастро. Двете страни поддържаха стабилни отношения, докато на власт не дойде крайнодесният Жаир Болсонаро, когато връзките между Бразилия и Хавана се влошиха.
Периоди на възход и падение
През 2013 г. Бразилия започна инициативата "Повече лекари", по която чуждестранни медици бяха наемани на работа в отдалечени области на страната. Болсонаро бе критик на тази програма и след като стана президент през 2019 г., преустанови работата й. Същата година Бразилия за първи път не подкрепи ежегодната резолюция на ООН, с която се осъжда икономическото ембарго на САЩ срещу Куба.
След като Лула се върна на власт в началото на 2023 г., най-голямата икономика в Латинска Америка отново започна да укрепва връзките си с карибския остров. През юни Диас-Канел и Лула разговаряха в Париж, като кубинският лидер определи тона на срещата като "братски".
Левите политики са в основата
Аморим съобщи, че скоро в Куба ще пристигнат бразилски здравни експерти, както и представители на селскостопанския сектор. Хавана, от своя страна, винаги е изпращала медици по света, за да помагат в най-бедните райони. Това беше особено характерно по време на КОВИД-пандемията. Факт, на който се обърна много малко внимание от Великите сили. Но един обмен на опит между двете държави би бил само от полза, имайки предвид, че медицината в Куба е една от най-добрите (там са най-добрите офталмолози, кардиолози и онколози). При целия недостиг на средства, или напук на него, Островът на Свободата успя да разработи свои ваксини срещу коронавируса, които се оказаха много ефикасни.
Практиката отделни държави в Латинска Америка да си помагат не е от вчера. Когато са наложени санкции и ембарго, не остава друго, освен обединение с друг в сходно положение и съвместно изправяне срещу общия враг - САЩ. Покойният венецуелски президент Уго Чавес имаше договорка с Фидел Кастро - петрол в замяна на безплатно лечение.
Да, вярно е, че стандартът на живот в района не е особено висок, но когато управляващият е осигурил най-важното на народа - безплатно образование, здравеопазване и храна, другото постепенно идва на мястото си.
Нова глава в историята си
Все по-често народите в Латинска Америка избират леви правителства. (За съжаление, тази година Аржентина ще "бъде изгубена", но там левите не бяха истински "червени", а по-скоро "розови".) А това е удар с нож в гърба на Щатите. Задава се вълна от истински леви лидери, готови на сътрудничество и да покажат, че ще се справят с всеобщи усилия, въпреки санкциите или благодарение на тях.