С фотоапарат и бележник из Поднебесната империя
Румяна Николова и Николай Генов ни въвличат в своето поредно омагьосващо пътуване по света - този път в Китай
/ брой: 256
Колко пъти ви се случи да доведете мечтите си докрай? Колко пъти пожелахте, осъществихте и документирахте за вековете своя мисъл, план? Успяхте ли да споделите с други хора така, че да ги направите съпричастни?
Когато за пръв път имах удоволствието да прочета книгата на Румяна Николова и Николай Генов, направо не можех да повярвам до каква степен хора, които не са китаисти, са успели да напипат точните компоненти, които дават опорни точки и подход към китайската култура. Това пише в предговора към книгата Яна Шишкова, преподавателка по китайски език и култура в СУ "Св. Климент Охридски". От собствен опит знам, че подобни познания се избистрят в обща картина след поне десет години задълбочени занимания с китайски език, литература, история, философия, култура и география. И все пак, ето че пред мен бе мечтаната книга, която аз се гласях един ден да напиша. Увлекателна, с жив език, с ярки картини от действителността, подплатена с множество любопитни факти и собствен поглед към китайския народ и пъстрата общност на малцинствата (в книгата ще се запознаете с цели единайсет от тях), пояснява Шишкова.
В България все още твърде малко се знае за чудесната страна Китай - тази книга се явява безценен гид в един далечен от нас свят. От една страна, читателят ще бъде пространно въвлечен в културните реалии на хората, които доскоро познавахме само от нискокачествените стоки в Илиянци, от друга - ще проследи една моментна снимка от живота и нравите в тази твърде динамично развиваща се страна.
Мнозина вече познават авторите от книгите им "Никой не си тръгва от Индия завинаги", "Книга за България" и "Свещени места по света от Юкатан до Хималая", както и тази - издания на ИК "Хермес", от филмите им "Безсмъртната вяра" и "Традиция на пет хилядолетия" от телевизионния сериал "Чудесата на Индия", от фотоизложбите и стотиците им публикации в медиите.
Румяна Николова е филолог по образование с над 30-годишен професионален стаж като журналист. Работила е по теми на културата и изкуствата, архитектурата, екологията и туризма във вестниците "Вечерни новини", "КЕШ", "168 часа", списание "Идеален дом DECOR". Николай Генов над четиридесет години обикаля интересни и труднодостъпни места в България и по света, за да снима и пише. Работил е в няколко списания, фотографски агенции и вестници. Сега е фотограф и журналист на свободна практика. Той е Фотограф-художник и автор на 10 фотоизложби, както и на снимките в няколко албума на историческа тематика.