Петър Райчев е еталон за белкантово майсторство
/ брой: 133
Издателство "Марс 09" току-що пусна от печат второто, допълнено издание на книгата на Петър Райчев "Живот и песен". Съставител е Петър Райчев-внук, а редакторка е проф. д-р Румяна Каракостова.
Световноизвестният тенор Петър Райчев (1887-1960) е първият прославител на българската певческа школа. През 1908 г. е приет в Московската консерватория. През 1912 г. специализира в Неапол, Италия. В продължение на четвърт век гастролира на сцените на европейските театри като солист и режисьор. От края на 30-те години е професор в Музикалната академия. Основател е на Варненската опера. Удостоен е с ордените "Св. Александър", "Герой на Народна република България", званието "Народен артист", Димитровска награда.
Името на Петър Райчев е символ на бляскава кариера по световните оперни сцени в десетилетията между двете световни войни. Приживе увенчан с ореола на първа национална оперна легенда, той действително е еталон както за белкантово майсторство, достигнато чрез упорито усъвършенстване при изтъкнати руски и италиански педагози, така и за цялостно изградена артистична личност, формирана под влияние на авангардната естетика на Московския художествен театър и на петербургския "Музикална драма". С репертоар от над 80 тенорови партии и стотици песни и благодарение на полиглотските си способности (говори и пее на девет езика) Петър Райчев години наред гастролира в различни постановки, където си партнира с най-прославените диригенти и оперни знаменитости на своето време - от Артуро Тосканини до Фьодор Шаляпин. С кариерата на Петър Райчев се полага началото на удивляващия и днес света феномен на българските оперни гласове, както и реалното приобщаване на България към страните с най-значим принос за изпълнителската култура в оперния театър на ХХ век.
Книгата е автобиографичен разказ за живота и творчеството на именития ни сънародник. Увлекателни са разказите за срещите му с велики личности на епохата като Максим Горки, Владимир Маяковски, Иля Репин, Константин Станиславски, Владимир Немирович-Данченко, Стефан Цвайг и други.
Официалното представяне на новото допълнено издание ще се състои в неделя, 14 юни, от 11 ч. във фоайето на Софийската опера. Книгата ще бъде повторно представена на другия ден, 15 юни, от 19.30 ч. в Музикалния център "Борис Христов", на ул. "Цар Самуил" 43.