Кръговрат от форми и багри
Произведения от приложното и от декоративното народно изкуство разказват за българския бит през ХIХ век Йонко БОНОВ
/ брой: 96
"Кръговратът на живота" е наречена експозицията в Националния етнографски музей на площад "Княз Александър I" 1 в София. В нея са подредени произведения от приложното и от декоративното изкуство, използвани традиционно в бита на българина през ХIХ век. Избраните артефакти са от колекцията на Етнографския музей при БАН, от Музея за история на София - общинско предприятие "Стара София", както и от продукцията на майсторки везачки от клуб "Росица Чуканова" - Пловдив.
Тематично творбите, структурирани в подтеми, свързани с календарния и семейния цикъл, представят народното изкуство в украсата на металните и керамичните съдове, везбата, пастирската и ажурната дърворезба, облеклото, иконографията, декорацията на ракли и др.
Съществена част от експозицията са иконите, изработени в различни художествени центрове през ХIХ век. Между тях са триптихът Богородица с Младенеца, дело на неизвестен зограф от Тревненската школа, и релефно изображение на свети Георги, изработено от монах от Атонския манастир. В иконографския цикъл е и образ на Божията майка с Младенеца, на който двамата са с корони, а Синът Божий държи в ръка кълбо с кръст - типични регалии на царската власт.
В резбована рамка е разположено живописно изображение на Иисус Христос, благославящ, държейки отворено Евангелие. Сред постиженията на християнското дърворезбено изкуство от деветнадесетото столетие е рамка за иконостас от Габрово. Крехката дантела на ажурната декорация от флорални мотиви е обединена от двата детелинни кръста, разположени централно в хоризонталните части на рамката. От двете страни на горното разпятие са резбовани фигури на змейове, а непосредствено над главата на всеки от тях е декориран ангел. Вертикалните рамки на иконостаса са оформени симетрично с композицията "Дърво на живота".
Народното християнско изкуство е представено още от нагръдни накити тип "полиставрион" с един централен, пищно изработен кръстен знак, както и от самостоятелни кръстни изображения с обкови.
Сред експонираните характерни произведения на декоративно-приложното изкуство са котле за светена вода от 1881 г., изработено във Видин, и меден сахан с изображение на неизвестен светец, представен с отворено Евангелие. На стените му са изковани редом равнораменен кръст, ибрик и имената на дарителите.
Изложбата "Кръговратът на живота" представя типични части от градския интериор на българския дом от края на ХIХ и началото на ХХ век, където художествено-естетическият усет на предците ни към многобагрената тоналност и към непринудената форма на шевицата носят толкова виталност и настроение. Част от тази култура са шарените черги, както и костюмите от Казанлъшко и Добричко. Сред тези интересни артефакти са писаните сандъци, криещи грижливо един цял свят от съкровението на девойката - чеиза. Днес сме респектирани както от живописната декорация на тези ракли, вдъхновила мнозина наши талантливи художници, така и от не по-малко ярката палитра на скътаните в тях облекла и накити.