Книга, която ще живее във времето
/ брой: 186
Проф. Дойно Дойнов
През далечната вече 1997 г. Христо Цеков не само ни поднесе, но ни и изненада нас - историците на Българското възраждане, с великолепната си книга "Димитър Ценович. Касиерът на БРЦК". Изненадата идеше не само от задълбоченото проучване на съществуващата огромна книжнина и архивна документация, свързана с БРЦК, с делото на титаните на българската национална революция Г. С. Раковски, Любен Каравелов, Васил Левски, Христо Ботев, Стефан Стамболов, но и с увлекателния, жив и образен език. Това бе причината в предговора към първото издание да заявя: "За мен беше удоволствие да прочета ръкописа... и от мое име, и дори от името на читателите, ако ми е позволено, изказвам искреното си признание и благодарност на автора. Благодарност за труда и усилията, но и за творческата му сполука!"
Сега, когато на бял свят се появява допълнената книга "Димитър Ценович. Касиерът на БРЦК" (изд. "Златен змей"), воден от радушния прием, но и от бързото изчерпване на първото издание, с още по-голямо основание препоръчвам новата творба на стари и особено на млади. И не само това - убедено я нареждам в сериозните и особено сполучливи исторически биографии на забравени, но заслужили български революционни дейци, какъвто безспорно е и Ценович. Всички известни и малко познати - отдадоха сили, живот и съдба в делото на българското освобождение, завоюваха име и право и в историята.
На автора - колегата, приятеля, човека Христо Цеков, който с тази книга отбелязва и своя щастлив юбилей - 80-ата си годишнина, с поздравленията си и за едното, и другото, ще прибавя древната, но издържала проверката на вековете сентенция: "Думите отлитат, написаното остава!"