02 Ноември 2024събота18:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изтощени от бедност

Доходите на българите остават символични спрямо онова, което получават за труда си гражданите на другите страни членки на ЕС

/ брой: 7

автор:Йонко Бонов

visibility 1740

Измина още една година, в която мнозина честни трудови хора на България едва си поемаха дъх от недоимък. Богатите държави от Европейския съюз с организирани протести от своите десни консервативни партии и с нескривано пренебрежение към страната ни едва отвориха, поне на думи, трудовите си пазари и за нашите бедни сънародници. Великобритания очакваше с ужас потоци от многомилионни бедни българи и румънци. Пристигащите от България самолети се оказаха полупразни. Впрочем техните икономически наблюдатели и финансови експерти със сигурност са знаели, че наплив от двете източноевропейски страни е невъзможен. Хората в тези съседни не само чисто географски, но и по участ страни са изтощени до крайност от своята бедност, за да тръгнат по пътя на едно непосилно скъпо имигрантско пътуване.
Тази бедност ни изправя до

крайно опасен ръб

на който страната ни никога не се е изправяла - ръба на своето демографско оцеляване. От ЕС оповестиха официално, че сме най-бързо топящата се нация. Криза изживяват и Румъния, и Гърция, но след няколко десетилетия те ще увеличат своето население, а ние ще намалеем с още два милиона. Тежката прогноза сочи, че София ще бъде пренаселена, а региони като Разградско, Ловешко и Смолянско щели да обезлюдеят. Само че природата едва ли ще търпи опразнените ни територии, за които славните ни предци са воювали безстрашно и са проливали кръвта си.
Провокирани да коментират този факт, млади интелигентни българи с научни степени споделят без притеснение във фейсбук, че в това нямало нищо неестествено. Според тях в миналото изчезвали дори цели империи, какво оставало за един народ... Прочетох един такъв коментар на образована българка и не можех да проумея как може да разсъждава така спокойно и безпристрастно, сякаш ставаше дума не за нейния народ, а за племе, изтрито от световната демографска карта преди хилядолетия. Да, ако изчезне империя, плод на човешката алчност и агресивност, това наистина е естествено, но да изчезне един народ от картата на Европа, и то собственият ти народ, през ХХІ век това е страшно и ужасяващо.
Ала нека да оставим непоклатимо разумната логика на образовани умници, рожба на разпасалата се през последните две десетилетия нашенска демокрация.

Кои са основните причини

довели до това критично за физическото оцеляване на българския етнос време? Отговорът е ясен - ниският стандарт на живот, недоимъкът, материалните притеснения, безработицата, беднотията, икономическата и моралната разруха, налагани като приоритетна социална политика у нас след прекъсването на социалистическото развитие на страната ни.
Прогнозите на правителството са за ръст на стопанството ни през 2014 г. от 1,8 процента. Финансистът Емил Хърсев ни учи, че нямаме поводи за безпокойство за икономическото развитие. "Българинът има една изкривена представа за икономиката - обобщава той. - Ако попитате когото и да било на улицата, той ще твърди, че доходите ни не се увеличават. Това не е вярно. При нас доходите, през целия период на кризата, са нараствали значително повече от ръста на брутния вътрешен продукт. Там имаме ръстове в рамките на 1 - 1,5 процента, а ръст на доходите средно с 8 процента."
Само че, господин Хърсев, съветваме ви да се вслушвате по-внимателно в гласа на хората от улицата. Тяхната представа за собствения им живот никак не е изкривена, а е напълно реална. България е пълноправен член на Европейския съюз, но доходите на нашите сънародници, въпреки аритметиките ви, остават символични спрямо онова, което получават за труда си гражданите на другите страни членки. Нима не виждате, господин финансист, че има нещо изкривено, но то не е в мисленето на хората, а в реалното качество на живот на мнозина честни българи, натикани в лепкавата тиня на мизерията, която цивилизована Европа отдавна я е забравила, а сега дори не може да си я представи?
 

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2015

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 1713

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 1754

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 1730

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 1739

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 1560

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2259

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 2280

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 1815

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 1862

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ