Изкараха имотите на лошите длъжници на тезгяха
Рекорден брой хотели, апартаменти, търговски обекти и имоти в Бургас и курортните селища по Южното Черноморие от седмица са обявени за публична продан
/ брой: 204
На "стената на плача", както вече е известно мястото до входа на Агенцията по вписванията, са изложени почти стотина обявления за публични търгове, голяма част от които са насрочени за септември. Според брокери такова количество имоти, пуснати за продан чрез съдебни изпълнители, досега не е имало. Обяснението е, че банките и частните взискатели бързат да си вземат дължимото, преди правителството да успее да гласува обещаните вече облекчителни мерки за неплатежоспособните длъжници. Първоначалните търгове са за цени, които покриват само остатъците от дълговете и комисионните на съдебните изпълнители.
Въпреки това обаче наплив от купувачи няма. Което донякъде дава надежда на затъналите заради кризата фирми и частни лица, че ще има време да отреагират и да възстановят плащанията на лихвите и главниците по кредитите и вземанията.
Лакоми съдебни чакат кървава жътва през септември
Съдейки по насрочените публични разпродажби, септември ще бъде месец на човешките трагедии по морето. Тогава осем хотела ще се продават от банки заради лоши ипотеки. Необслужван кредит от 3 500 000 лева е причината за продажба на Националния център за социална рехабилитация "Свети Георги" в Поморие. Търгът за огромния имот обаче е обявен за "далечния" октомври. Първоначалната цена, от която кандидатите ще наддават, е 2 025 300 лв., т.е., ако се стигне до сделка, то тя няма да покрие задълженията (поне на книга). Кой пък ще седне да жали банката, която не брои прибраните от нея до момента огромни лихви по време на обслужването на заема?
За почти милион и половина е обявен хотел "Елири", който се намира на главния път между Равда и Несебър. Няколко малки фамилни хотели в Кошарица, Свети Влас, Ахелой, Обзор, Лозенец, Царево, Приморско и Созопол са на тезгяха за по 500 000 плюс-минус 100 000 лева. Сред банките, които са предприели крайната мярка, се набива на очи "Райфайзенбанк", за която се говори, че е с най-твърда политика и не е склонна на компромиси към длъжниците си.
В списъците има обаче и към две дузини малки хотели, които са обявени за по над милион, тъй като са на първа линия или са луксозни. Много и по-евтини са офертите за Равда, където презастрояването е най-плътно и няма търсене.
Друго обяснение за екстремните разпродажби са ниските печалби, реализирани в малките хотели. Кредиторите им отказват облекчени условия, водени само от идеята да реализират бърза печалба.
Нещо като човещина при търговете за жилищата
Само за три-четири години повечето частни съдебни изпълнители го удариха на печалбарство. Спекулирайки с правното невежество на повечето граждани, те се представят като съдии и дори често нарушават правата на длъжниците. За да се ускорят вземанията, често съдебните изпълнители прибягват до крайни и незаконни действия, унижаващи достойнството на неплатежоспособните - привеждат ги в офисите си с полицейска охрана, описват и цялото имущество, без това да е изискано, надвземат такси, които определят по принцип на максимален допустим размер и пр. Подложени на подобен психически тормоз, няколко бургазлии си отидоха омерзени от тоя свят. Пресен е примерът с поета Дончо Градинаров. Преди три месеца пък съдебен изпълнител наложи запор върху цялата пенсия на Георги Димов от Средец, който от стрес получи инсулт и сега живее от подаяния.
В момента обявите за публична продажба на жилища са няколко десетки. Цените, на които са обявени, са между 10 и 20% под пазарните. Кандидати обаче не се прескачат. Коментарите са, че търсещите жилища се притесняват да се възползват от мъката на хората и от възмездие от съдбата или от озлобени бивши собственици.
Принудително продаден имот е прокълнат имот
Хора, участвали в подобни търгове, разказват всякакви нечисти истории около провеждането им. От мутренско присъствие и заплахи към участниците до схеми с подставени лица. Задкулисните игри и далаверите основно са за търгове на хотели, заведения и търговски обекти.
Зачестяват обаче и случаите, в които длъжниците разиграват схеми, в които чрез сериозно сваляне на цените и подставено лице успяват да си запазят имотите от продажба.
За сравнение, в западните държави да си купиш имот на публичен търг е нещо обичайно и не носи никакви проблеми за купувачите. В България това е далеч от реалността. Но и оправдано, тъй като у нас лихвите са в пъти по-високи и банките не проявяват гъвкавост - нещо задължително по време на криза.
Изходът от днешната абсурдна ситуация е спешна законодателна намеса на държавата и мерки за облекчение при плащането на кредити и дългове. Засега мерките са в сферата на пожеланията.