27 Септември 2024петък12:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България е 30-а от 40 страни по качество на образованието

/ брой: 278

автор:Велиана Христова

visibility 1039

България се нарежда на 30-о място сред 40 страни по качество на образователната си система, показва класацията на престижната британска образователна компания "Пиърсън", цитирана от БиБиСи.
На първо място е Финландия, следвана от Южна Корея и Хонконг. Класацията е изготвена въз основа на резултатите от международни изпити и процента на завършилите училище и университет между 2006 и 2010 г.
Сър Майкъл Барбър, главен съветник по образованието в Пиърсън, е заявил, че успешните страни предоставят на учителите си висок статут и имат "култура" на образованието. Двете суперсили в образованието - Финландия и Южна Корея, са следвани от три други качествени азиатски образователни системи - на Хонконг, Япония и Сингапур.
В първата десетка влизат още Великобритания, Холандия, Нова Зеландия, Швейцария и Канада. САЩ са поставени едва на 17-о място, след Германия, която е 15-а, но Франция се нарежда чак на 25-о място. Русия е поставена на 20-о място. Непосредствено преди България е Израел, а образователната система в страната ни е оценена като по-добра от тази в съседни държави като Гърция, Румъния и Турция, класирани съответно на 31-о, 32-о и 34-о място. От страните от Източна Европа сред първите 20 страни по качествено образование са класирани Полша (14-а), Унгария (18-а) и Словакия (19-а). 
В класацията са посочени пет групи според качеството на образованието. Финландия и Южна Корея са в първата група с поне един стандарт над средното равнище. Втора група включва страни от Хонконг до 11-ата Ирландия с половин до един стандарт над средното, а третата група, където е и България, е с отклонение от половин стандарт над или под средното равнище. Четвърта и пета група са с отклонения само под средното равнище. На последните три места от 40 държави са Мексико, Бразилия и Индонезия.
Класацията е изготвена въз основа на резултатите от международни изпити, които се провеждат на всеки три-четири години в области като математика, наука и грамотност. Отчетен е и процентът на завършилите училище и университет между 2006 и 2010 г. В изследването на образователните системи в отделните страни се прави изводът, че разходите за образование са важни, но още по-важно е съществуването на култура, която подкрепя учението.
"Пиърсън" посочва, че разходите лесно могат да се измерят, но по-сложното влияние на отношението на обществото към образованието може да окаже съществено значение. Успехът на азиатските страни в класацията се дължи на това, че обществата в тези страни възприемат образованието като висока ценност. Това се отнася особено за първите две страни, които водят листата - Финландия и Южна Корея. Такова отношение на родителите към образованието може да продължи да бъде фактор, когато семействата мигрират в други страни, се казва в доклада, придружаващ класацията.
В него се подчертават значението на висококачествените учители и необходимостта да се намерят начини за назначаване в училище на най-добрите специалисти. Анализът показва, че няма ясна връзка между сравнително по-високото заплащане и по-качествената работа на учителите. Има обаче преки последици за икономиката от качествените и некачествените образователни системи, особено в глобализираната икономика, основаваща се на уменията, отбелязват авторите на изследването. Според тях в няколко страни образователната система се отличава с повече автономия - например Китай и Сингапур, но във Финландия например, която е лидер в класацията, образованието се характеризира с ниско ниво на автономия.

 Първенците в образованието

1. Финландия
2. Южна Корея
3. Хонконг
4. Япония
5. Сингапур
6. Великобритания
7. Нидерландия
8. Нова Зеландия
9. Швейцария
10. Канада
11. Ирландия
12. Дания
13. Австралия
14. Полша
15. Германия
16. Белгия
17. САЩ
18. Унгария
19. Словакия
20. Русия
 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 258

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 216

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 360

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 250

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 278

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ