09 Ноември 2024събота14:30 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

И шарките ходят на училище

"Бумът" на варицелата през зимата е нормален, твърдят лекари

/ брой: 48

автор:Аида Паникян

visibility 2939

Само преди дни завеждащият отдел "Надзор на заразните заболявания" в МЗ д-р Ангел Кунчев заяви, че прогнозира увеличаване на случаите в края на зимата и началото на март, като обясни, че затоплянето на времето спомага разпространяването на заболяването. Очаква се само след месец засегнатите от него да са хиляди. 
Според експертите напълно възможно е тази година да преболедуват между 22 000 и 40 000 деца.


Варицелата (лещенка) е предимно детска инфекциозна болест. Прекарал я веднъж, човек получава своеобразна природна имунизация. Все пак медицината е регистрирала и изключително редки случаи, в които повтаря. Най-много боледуват деца между 2 и 7 г.
Причинител е вирусът, известен като варицела-зостър. Предава се по въздушно-каптов път. Той е в състояние да заразява за секунди. До 15-20 дни детето може да носи вируса и да заразява околните, но болестта все още няма прояви. Едва след това се повишава температурата и се появява хрема, общо неразположение. След 1-2 дни се появява и обривът - първо по лицето, после под косата и накрая по цялото тяло. За няколко часа те се надигат и оформят папули и везикули (мехурчета). Последните съдържат бистра течност и до 2-3 дни започват да засъхват, като се образуват тънки корички. До 2 седмици те отпадат и не оставят белези. Поне 300 пъпки може да се появят по тялото, а в по-тежките случаи може да стигнат и до 1000. Те предизвикват сърбеж и ако детето се чеше, може да предизвика бактериална инфекция в раничките. Затова е важно да се поддържа висока лична хигиена и да бъдат изрязани ноктите на детето.
До няколко дни температурата спада. При нужда (над 38.5 градуса) може да се даде парацетамол няколко пъти дневно като прецизно се пресметне дозата - 15 мг на 1 кг телесно тегло на детето. 
В България децата не се имунизират задължително срещу болестта.
При жени, които са прекарали варицела и имат имунитет, по време на бременността от майката преминават антитела в плода, за да го предпазят от варицела-зостер вируса. Деца, които не са получили такива защитни антитела от майката през плацентата (тъй като майката не е прекарала в миналото варицела и няма изграден имунитет), могат да се заразят тежко.
Развитието на варицела по време на бременността крие рискове за майката и за плода.
Възрастните прекарват варицелата по-тежко в сравнение с децата и с повече усложнения. Освен това при бременните с варицела съществува по-голям риск от развитие на усложнения.
Препоръчва се при серонегативни бременни (без защитни антитела срещу варицела-зостер вируса), контактни на варицелно болни, да се инжектира в срок до 96-144 часа варицела-зостер имунен глобулин за смекчаване на тежестта на майчината и феталната болест.
Варицела-зостер имунен глобулин е показан и за новородени деца от майки, които са развили варицела в течение на 5 дни преди до 2 дни след раждането.

Какви лабораторни изследвания могат да се направят?

Извършват се кръвни (серологични) изследвания за търсене на защитни антитела, които се образуват след боледуване от варицела и остават за цял живот. Жените в детеродна възраст, които не са сигурни дали са прекарали в миналото варицела, лесно могат да установят това с тези серологични тестове. Наличието на защитни антитела в серума на изследваната жена говори за това, че ако тя е контактна на болен от варицела по време на бременността си, то за нея не съществува риск от заразяване и усложнения (не съществува опасност и за плода). Такова изследване трябва да се направи веднага без отлагане при бременна жена, контактна на болен от варицела и ако при нея липсват защитни антитела срещу варицела-зостер вируса, то тя е чувствителна към инфекцията (за нея, респ. за плода и съществува риск от заразяване).
Особено внимателни трябва да бъдат бременните жени, които имат или контактуват често с малки деца (най-често от варицела боледуват децата между 2-та и 6-тата година от живота).

 


- Сърбежът се отстранява по следния начин: смесват се по 1 супена лъжица 3% оцет или ракия, 2 супени лъжици вода. Отърква се тялото и лицето на детето 3 пъти. Така спада високата температура.
- Добре е да се пие лимонов сок.
- Мазане с ментолов спирт против сърбежа и за дезинфекция поне 3 пъти дневно навсякъде, където има обриви, включително и в косата. Според някои лекари къпането трябва да се избягва, а според други - на 3-ия-4-ия ден може на детето да се направи вана със смрадлика. 


 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1542

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1548

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1037

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1405

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1524

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1518

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1560

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1461

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1323

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1347

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1401

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1303

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ