ГЕРБ превръща Сметната палата в политически орган
/ брой: 243
Поредният лобистки мерак на ГЕРБ лъсна вчера в парламента при разглеждането на Закона за Сметната палата. Гербаджиите предлагат парламентът да избира председателя и двамата му заместници. Мотивите на мнозинството са, че досега не били ясни функциите на членовете на палатата. Те предлагат и създаването на консултативен съвет, който, както обясниха от мнозинството, ще има външен поглед върху ръководството. Управляващите са решили да махнат директорите по региони, а да си създадат "централни дирекции" в седалището на Сметната палата, като така според обясненията им ще се контролирали нерегламентираните отношения.
Пак стигаме до въпроса защо се правят промените, запита Мая Манолова и сама отговори - защото предстои одит на първата година от управлението на ГЕРБ. Много по-удачно е той да се прави от орган, който ще е политически послушен, допълни тя. Предстои и одит на политическите партии в година, в която ще се провеждат местни и президентски избори, обърна се към мнозинството депутатът от КБ. Предстои и одитът на кметовете в края на мандата им и така те ще се делят на такива от ГЕРБ и не от ГЕРБ, продължи Манолова. Тя наблегна, че Сметната палата ще има правомощието да предлага отстраняването на одитирани лица. Тоест безпричинно ще бъдат махани кметове, заяви Манолова.
Депутатът от КБ обърна внимание и на друга част от закона, която ще е в облага на одиторите. Предвижда се те да проверяват бюджетите на 150 общини и на 37 вуза. Сега разбирам и защо Сергей Игнатов си задели 20-30 млн. лв. за непредвидени разходи, които явно няма да отидат за образование, заяви Манолова.
Превръщането на Сметната палата в едноличен орган е опасно за демокрацията, бе категорична Мая Манолова. Алиосман Имамов пък се обърна към мнозинството "ако досегашната Сметна палата за вас бе беззъба, то сега й извадихте и очите".
Замалко мнозинството да претупа гласуването на първо четене. Работата обаче се замота заради чуденето на Мартин Димитров дали да се изкаже или не.