25 Юли 2024четвъртък17:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Световната банка:

Еврото в България пак може да се отложи

/ брой: 71

автор:Дума

visibility 10062

Политическите рискове в България отново се изостриха след неуспешна ротация на премиерския пост между двамата партньори от управляващата коалиция, която миналия месец свали последното редовно правителство. Сега страната се насочва към нов кръг от предсрочни избори – 6-ти за около три години – които заплашват да забавят в краткосрочен план реформите и да застрашат постигането на ключови цели на политиката като членство в еврозоната. Това се казва в анализ на Световната банка. Според него бюджетът на правителството определя фискалния дефицит от 3 процента за 2024 г. на фона на амбициозна програма за капиталови разходи. По този начин консолидацията изглежда е отложена след 2024 г. Предвижда се текущата сметка да запази лекия си излишък през 2024-2026 г. поради очакваната низходяща корекция на вносните цени на основните суровини и увеличаването на нетния износ на услуги.
Икономиката на България се забави през 2023 г. в синхрон с тенденциите на ключовите търговски партньори. Инфлацията продължава да се забавя, но темпото е бавно и излага на риск кандидатурата на страната за присъединяване към еврозоната през 2025 година.
Макар България постепенно да се доближава до средните доходи в ЕС, нейният път на развитие остава неравномерен. До 2022 г. нейният БВП на глава от населението достигна 62,1 процента от средния за ЕС на глава от населението по паритет на покупателната способност, но България остава най-бедната страна членка. Освен това институционалните и управленските слабости продължават да възпрепятстват по-бързия растеж и развитие на производителността на страната, твърдят от Световната банка.

Приеха на първо четене актуализацията на бюджета

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 140

Властта изтегли още 200 млн. лв. нов заем

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 140

В Румъния влезе в сила данък лукс

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 140

Болести по животните дебнат на границата с Турция

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 140

Провал на реформата за абортите в Полша

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 140

Забраниха Хамбургския ислямски център

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 140

Не носете ножове в Гърция

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 140

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 340

/ брой: 140

За казуса "Ненчев"

visibility 368

/ брой: 140

Враждата Баку-Париж

автор:Юри Михалков

visibility 316

/ брой: 140

Гавра

автор:Барбара Пейчинова

visibility 298

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ