28 Август 2024сряда18:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пътешествие във времето на разказвачите

/ брой: 42

автор:Боян Бойчев

visibility 1832

Книгата на Чавдар Добрев "Времето на разказвача" представя текстове за творци, които са лицето на българската белетристика от втората половина на XX век. Една част от тях са връстници на автора, с които той общува в различни периоди от живота си. Предложените статии също са от различни периоди на критическата му дейност, които самият Чавдар Добрев определя като "оперативна критика".
В предговора към книгата авторът споделя: "Компас в литературното пространство бяха моите представи за живота, интуицията и литературния вкус, вътрешното усещане дали творбата е еднодневка, или не... И преди, и сега моята тяга в оперативната критика е към есето, с увлечения по асоциативното мислене, по импровизациите, по прогнозите, които дай Боже да са издържали на превратностите на изтеклото време."
Предпочитанията на автора са най-вече към писатели от поколението на 60-те и 70-те години, но не само. В книгата са включени текстове за Йордан Радичков, Николай Хайтов, Ивайло Петров, Георги Марков, Дико Фучеджиев, Генчо Стоев, Кольо Георгиев, Георги Мишев, Йордан Вълчев, Димитър Вълев, Анжел Вагенщайн, Никола Инджов, Атанас Наковски, Дарина Герова, Дончо Цончев, Тодор Велчев, Наташа Манолова, Димитър Томов, Янко Станоев, Георги Величков, Георги Господинов, Станислав Стратиев, както и за най-младото поколение белетристи. Едно своеобразно пътешествие във времето на разказвачите. Самият критик признава, че се е опитвал да вникне в дадена творба и емоционално, и рационално.
С интерес разлистих страниците на "Времето на разказвача". Написаното ме накара да препрочета и може би дори да погледна от друг ъгъл на творби, написани от най-добрите ни съвременни белетристи. Надявам се и други читатели да открият вълнуващи ги отговори във времето. В края на предговора Чавдар Добрев изразява своята надежда, че неговите "литературно-критични опуси все още могат да участват в съвременния живот на българската литература".
Не само че могат, но трябва да го направят. И го правят. 

РСМ гласи закриване на смесената комисия

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 164

Руските части напредват в Донбас

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 164

Арестът на Дуров удължен с още 48 часа

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 164

Пожари край Цариброд и Пирот

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 164

НБУ не е АОНСУ

автор:Александър Симов

visibility 301

/ брой: 164

Измамната работа

автор:Аида Паникян

visibility 260

/ брой: 164

Тормоз над гражданите

visibility 279

/ брой: 164

Как "Тему" и "Шейн" завладяха пазара

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 164

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ