Млади лекоатлети създават школа за деца
/ брой: 74
Трима млади лекоатлети, изпълнени с мечти за бъдещето, смело нагазиха в дълбоките води на живота, като се нагърбиха с нелеката задача да създадат школа за деца. И да намерят сред подрастващите новият цар или царица на Царицата на спортовете. Димитър Тасев, Димитър Илиев и Александрина Клементинова са млади хора, родени в първите години на демокрацията. Учат в НСА "Васил Левски" и имат амбицията да се развиват в професията и да напредват в живота. Засега като треньори и ръководители на школата по лека атлетика Darko Team. Дано след време не се нагърбят и с политика, както направи един бивш лекоатлет. Не че е срамно да се занимават с това, но ако е като бившия МВР-шеф, май няма да е толкова успешно.
От началото на месеца Darko Team провежда обучение по лека атлетика за деца от всички възрастови групи. Тримата амбициозни треньори смятат, че всяко дете може да открие и развие своя спортен талант под ръководството на лицензирани специалисти. Убедени са, че образованието, което получават в Спортната академия, им е дало солидна основа за професията, и с течение на времето ще се развият и утвърдят като добри специалисти в областта на леката атлетика. Методиката на подготовка в Darko Team е съобразена с програмата "Детска атлетика" на Международната федерация по лека атлетика. Заниманията си провеждат на стадион "Васил Левски" в София, а тренировъчните групи са разделени според възрастта на децата - за тези от 4 до 6 години тренировките се провеждат 2 пъти в седмицата. Всяко занимание е с продължителност 30-45 минути. Деца от 7 до 10 години тренират 3 пъти в седмицата като заниманията им са 50-60 минути. Малчуганите над 10-годишна възраст провеждат 3-4 тренировки в седмицата по 60-75 минути.
Димитър Тасев е човекът, който се е нагърбил с организационната дейност. За читателите на "ДУМА" младият президент на школата обясни, че имат амбиции да покрият цяла София. Според него единственото подходящо място за тренировки по лека атлетика обаче остава Националният стадион "Васил Левски", но това доста затруднява родителите на децата, които ги завеждат на стадиона с цената на отсъствие от работа.
А как се финансира това начинание? С лични средства, отговаря Митко Тасев. Разчитат и на спонсори, както и на такси и бърза да уточни, че сумите за малките са символични, докато за по-големите са по-сериозни, защото работещите хора могат да си ги позволят.