Тема с продължение
Лекарство за паркинсон у нас струва 70 лева, в Гърция е 20 евро
/ брой: 162
Защо лекарство за паркинсон в България струва 70 лева, а в Гърция е 19,5 евро. Този въпрос отправи от парламентарната трибуна вчера депутатът от Коалиция за България Янаки Стоилов. Той обвини здравният министър Анна-Мария Борисова в конфликт на интереси и в това, че е участвала в 10 клинични изпитвания за нови лекарства. Което я вкарва в конфликт на интереси по отношение на лекарствената политика на държавата. Едни и същи медикаменти са с различни цени в различните европейски страни. В редица държави са предприети мерки за намаляване на цените на лекарствата, даде пример Стоилов.
450 клинични изпитвания на лекарства се правят годишно у нас, каза социалистът. Както ДУМА писа, поне в 10 такива изпитвания е участвала Борисова според него, а заместникът й Иван Миланов - в 38. Според Янаки Стоилов това е конфликт на интереси, тъй като членове на кабинета участват в определянето на цените на лекарствата.
Проф. Борисова опита да се защити, като призна, че е участвала в клинични тестове, но въпросните лекарства не били на българския пазар. Тя обаче не пожела да коментира работата на заместника си Иван Миланов, който сам се е назначил за ръководител на клинични изпитвания, а е бил и в комисията по позитивния лекарствен списък. И в сегашната комисия има такива членове, възмути се Стоилов. Специално съм подбрала нов председател на позитивната листа, който няма нито едно участие във фирми, бе отговорът на Борисова.
Здравният министър не можа да даде и ясен отговор за това как се регулират цените на лекарствата у нас и защо има такива драстични разминавания с цените в България и в други членки на ЕС. Здравното министерство, по думите й, подготвяло антикризисен пакет за ценообразуването.
"Аз много знам, но не всичко"
Аз много знам, но не всичко, и точно това, което ме питате, не го знам. С тези думи здравният министър отговори на въпрос дали са опасни лъченията от антените на мобилните оператори и трябва ли да бъдат изведени от населените места. Вероятно ще се води доста сериозна битка у нас със собствениците на станциите и антените, но "ще се преборим", демонстрира упоритост проф. Борисова.
Някои предприятия вече не работят и вие се сещате, че на работещите не им се внасят осигуровки, естествено е от това да се увеличи бройката на здравнонеосигурените. Така пък министърът отговори на въпроса дали знае, че здравнонеосигурените у нас са станали около 1 млн. 800 хил. души.