16 Януари 2025четвъртък07:31 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

През задния вход

Местните избори чукат на вратата, изборният туризъм процъфтява

/ брой: 110

автор:Юлия Кулинска

visibility 1444

Юлия КУЛИНСКА


Не е тайна, че много политици се опитват да се докопат до властта през задния вход. Кой с далаверки, кой с шменти капели, кой с ала-бала, кой с по-дебели пачки финикийски знаци... Има обаче и такива, които прибягват до измами като уж спазват законите, а всъщност ги заобикалят. 

Местните избори придобиват все по-ясни очертания. И започват да се редят пасиансите къде и на какъв пост "да уредим нашия човек". 

Неоспорим факт е, че местните управници са най-близо до хората и оказват в най-голяма степен влияние върху качеството им на живот. А най-голяма тежест има гласът на всеки от нас във вотовете за кметове и общински съветници. 

На местните избори през 2019 г. избирахме между общо 29 515 кандидати за съветници в местното самоуправление на България или на всеки 212 души се падаше по 1 кандидат.

Освен кметовете на общини, гражданите ще избират и кметове на кметства във населени места с население над 100 души, и кметове на райони в София, Пловдив и Варна.

Дали обаче може да се обезсили 

волята на местните заради изборен туризъм 

Каква тежест ще имат "новодомците" на предстоящите местни избори? Въпроси, чиито отговори вълнуват всички отговорни българи. 

Право да гласуват ще имат избирателите с постоянен адрес на територията на съответния град или село. Право ще имат и тези, чийто настоящ адрес е в населеното място 6 месеца преди изборите. Регистрациите им трябва да са направени преди последните дни на април 2023 г. В този случай те ще трябва да подадат и заявление за гласуване по настоящ адрес в срок до 14 дни преди изборите.

Изследване от 2015 г. показва, че годината на местните избори има необичайно голям брой премествания, в сравнение с предходната такава. Именно това породи съмнения за организирана документална "вътрешна миграция" на избиратели с цел повлияване на резултатите от местните избори или т.нар. "изборен туризъм".

Изследване на Института за развитие на публичната среда показва, че през 2022 г., когато нямаше местни избори, промените на настоящ адрес са били общо 38 683. Една година по-късно 

преместванията са 68 931 или със 78% повече

В 13 общини нарастването на регистрациите е повече от 10 пъти. Рекордьор в това отношение е община Невестино, област Кюстендил. Там през 2023 г. са се регистрирали 48 жители, а през 2022 г.- само един. Интересно е, че в голяма степен тези общини са били сред "най-поразените" от "изборен туризъм" и през 2015 г. Такъв е случаят и с Трекляно, Ново Село, Макреш, Ковачевци и др.

В община Ново село, например, жителите са общо 2218. През 2023 г. само през януари-април по настоящ адрес там са се регистрирали общо 306 души. За сравнение за същия период през 2022 г. в общината е имало само 10 такива регистрации.

През първите четири месеца на годината най-привлекателно място за живеене в Новоселската община се оказва село Винарово. Там 146 души са регистрирани по настоящ адрес, а са се дерегистрирани само двама. Общото население на селото е 508 души.   

Дори и в някои общини, в които на пръв поглед ръстът на новорегистрираните да не е толкова значителен като отношение към 2022 г., абсолютният им брой прави сериозно впечатление. Такъв е примерът с община Созопол, където през 2022 г. е имало 104 регистрации по настоящ адрес за периода януари-април, а през настоящата те вече са 602.

В село Сигмен, община Карнобат делът на новозаписаните по настоящ адрес е най-голям в страната -119,5%. Или при население от 118 души в селото има 141 нови регистрации по настоящ адрес за периода януари-април 2023 г. 

В 5 села жителите са се увеличили с над 50% в периода януари-април 2023 г. Това са Бодрово, община Димитровград, Сливовик, община Медковец, Драгойново, община Първомай) и Голема Раковица, община Елин Пелин. 

Новорегистрираните жители идват 

от областните центрове и се преместват към съседни по-малки общини. Така външните хора могат да повлияят при избора на кмет на община, общински съвет и кмет на кметство. Колкото по-малко е населеното място, което е от интерес за "новодомците", толкова по-вероятно е гласовете им в местните избори да окажат съществено влияние там. Докато в областния град 100 гласа може да не са от значение, при избора за кмет и дори за общински съветници, то в община с по-малък брой жители, гласовете могат да имат сериозна тежест за подкрепата на определени кандидати.

Битката може да бъде за избор на общински съветници и кмет на община. Общинският съвет е своеобразен законодател, който изразява баланса на интересите между гражданите в общината. Кметът от своя страна е свързан с осъществяването на изпълнителната власт на местно ниво. Тези два органа споделят отговорността за осъществяваните от местната власт политики. Ето защо най-лесно се ръководят общините, в които е постигнато равновесие чрез конструирането на мнозинство в общинския съвет, което да подкрепя кмета. 

В малките общини изборните туристи 

могат да се използват като "допинг"

от някои кандидати за създаването на такива конфигурации. Още по-малко избиратели са необходими, когато надпреварата е за поста кмет на кметство. Тази фигура изпълнява бюджета и ръководи изпълнителната дейност на общината за територията на кметството. Те също разпределят публичен ресурс и позицията им буди интерес, доколкото може да се спечели относително лесно -  в някои случаи буквално с помощта на няколко десетки гласа.

Съгласно Закона за гражданската регистрация  отговорни за адресната регистрация са кметовете на общините, районите или кметството или определени от тях длъжностни лица. Те извършват и контрола и проверката дали желаещите да се регистрират са представили необходимите документи, за да бъдат регистрирани. Задължителна част от тези документи са например адресна карта за настоящ адрес, документ за собственост или договор за ползване на имота за жилищни нужди, декларация за съгласие от страна на собствениците на имота и други.

С оглед значителното увеличение на желаещите да се преместят по настоящ адрес в последните няколко месеца е важно да се обърне внимание в каква степен техните регистрации са направени при спазване на закона. Кметовете на общини и райони са отговорни за издаване на заповеди за такива проверки.

Право да гласува на местните избори имат всички избиратели, които имат постоянен адрес на територията на съответното населено място. Право ще имат и тези, чийто настоящ адрес е регистриран в това населено място 6 месеца преди изборите. В този случай те ще трябва да подадат и заявление за гласуване по настоящ адрес в срок до 14 дни преди изборите.


Противодействието

Очевидно е, че "изборният туризъм" е проблем със системен характер в изборния процес, който се проявява непосредствено преди местните избори. 

Съгласно Закона за гражданската регистрация проверка на представените документи за регистриране по настоящ адрес се извършва от специални комисии. В техния състав се включват служители от съответните общинска и областна администрации, представили на териториалните звена на МВР и на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Но заповед за формирането на такава комисия се издава от кмета на общината. При наличие на сигнал, кметът трябва да реагира в тридневен срок. Ако не го направи, заповед за съставяне на комисия за проверка се издава от съответния областен управител. Има и възможност кметовете на общините да се самосезират при подозрения за нередности в регистрациите на новодомци. 

Дали те обаче имат интерес да направят подобна стъпка остава под въпрос... 

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 2527

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 2345

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 2416

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 2583

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ