Харчим повече за храна, пестим от дрехи
/ брой: 66
Българите са започнали да харчат повече, но моделът на разходите им остава предпазлив. Това показват последните данни на националната статистика за оборотите в търговията на едро.
През февруари те имат ръст от 0,9% спрямо януари, а на годишна база увеличението е с 3,2%. За сравнение през януари месечното бе едва с 0,3 на сто, а спрямо година назад не бяха отчетени по-големи продажби.
По-големите обороти сега се дължат основно на продажбите на храни, посочват от статистиката. През февруари тази година в сравнение със същия месец на 2023-а ръстът при хранителните стоки, напитките и тютюневите изделия е 10,3%. При нехранителните стоки той е доста по-скромен - 3,7 на сто и се дължи основно на фармацевтични и медицински стоки и донякъде на битова техника, мебели и други.
Домакинствата обаче пестят от облекло, обувки и кожени изделия, където има намаление на оборотите с 10,8%. Най-голям спад е отчетен при покупките на автомобилни горива - 14%, въпреки че цените им през тази година не се различават от началото на 2023 г.
За какво точно харчат пари българите, би трябвало да стане ясно от изследване, което НСИ стартира от този месец. В него ще бъдат включени 3060 домакинства от цялата страна за период от 12 месеца. Те са избрани на случаен принцип, като всяко ще участва по един месец на тримесечие. Хората трябва да попълнят дневници за получените доходи и направените разходи през месеца, както и информация за извънредни доходи и направените разходи за предходните два месеца, когато не са участвали пряко в изследването.
Засега е ясно, че българите остават на последно място в ЕС по покупателна способност, показват данните на "Евростат". Страната ни е достигнала 64% от средния жизнен стандарт на останалите държави. На дъното на класацията с нас са Гърция, Румъния и Латвия, но с доста по-добри показатели.