Франция приема закон срещу чуждото влияние
Според Европейската комисия Париж, Берлин и Варшава са постоянен обект на руски атаки с дезинформация
/ брой: 105
Френските депутати са на финалната права за приемане на закон, целящ да засили законодателния арсенал срещу чуждестранни намеси във време на нарастващо напрежение заради войните в Украйна и Газа, предаде Франс прес.
Тези разпоредби са "жизненоважни и необходими предвид това, че реалността и опасността от чуждестранни намеси в нашата страна е доказана“, подчертава един от авторите на законопроекта - депутатката Констанс Льо Грип от партията на президента Еманюел Макрон.
Льо Грип цитира случаите със звездата на Давид, изрисувана по стените в района Ил дьо Франс, червените ръце, нарисувани върху мемориала на Холокоста, и „фалшивите ковчези", разположени в подножието на Айфеловата кула в събота. Подозренията са, че зад тези актове на дестабилизация стои Москва.
Законопроектът предвижда създаването на национален регистър на влиянието, процедура за замразяване на финансови средства и експериментално засилване на борбата с намесите чрез алгоритмично наблюдение, което сега се прилага единствено при борбата с тероризма.
Представителите на чужди интереси, които лобират във Франция, и по-специално тези на изборна длъжност, ще бъдат задължени да се регистрират в национален регистър, като на нарушителите ще бъдат налагани санкции.
Текстът се отнася за „физически или юридически лица“, които биха "повлияли на обществени решения“ или френски обществени политики, като се свързват с членове на парламента, министри, някои представители на местните власти или дори бивши президенти.
Ще се замразяват финансовите средства на физически лица, дружества или организации, извършващи действия, представляващи намеса.
Франция, Германия и Полша са се превърнали в постоянни мишени на руски атаки с дезинформация по време на предизборната кампания за предстоящия вот за членове на ЕП. Това обяви еврокомисарят за ценности и прозрачност Вера Йоурова. Тя се позова на данни от Европейската обсерватория за цифрови медии и допълни, че има атаки с фалшиви новини по конкретни теми.
Пропаганда имало и в приложението Телеграм. Там България, Словакия и Прибалтийските държави били в центъра на руските кампании.