08 Август 2024четвъртък01:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Социолози:

БСП се завърна на сцената

Резултатите от президентските избори могат да се окажат пирова победа, прогнозира Антоний Тодоров

/ брой: 252

автор:Павлета Давидова

visibility 1373

БСП се завърна на сцената, около това твърдение се обединиха политолози и социолози на кръгла маса на тема "Следизборната политическа ситуация", организирана от фондация "Фридрих Еберт".
БСП трябва да спре да се оплаква, че няма чуваемост за посланията й. Чуваемост има, но важното е какво ще казва оттук нататък и кой ще го казва, категоричен бе Живко Георгиев от "Галъп". Качествените и кадърни хора, издигнати по места, са успели да преодолеят стигмата "БСП" и да постигнат повече гласове, отколкото чистият партиен електорат. На другия полюс бил ГЕРБ. Според Георгиев бъдещето на Лечков очаква и Бойко Борисов. Социологът бе категоричен, че липсата на капацитет и компетентност може да доведе до крах в партията. Въпреки че Борисов продължава да е основна фигура, харизмата му отмира, добави той. Според него премиерът плаши повече хора, отколкото Ахмед Доган, и пример за това е опитът на Борисов да повиши гласовете за Росен Плевнелиев със заплахата, че изборът всъщност е между него и лидера на ДПС. Призивът обаче донесе нови гласоподаватели към опозиционния кандидат - Ивайло Калфин, отчете Георгиев.
ГЕРБ се оказа изолирана партия на много места в общините. В парламента няма стратегически съюзник, съществуват сериозни вътрешни противоречия, липсват им кадри, назначенията са на принципа "срещнат на улицата зад ъгъла", включи се и политологът Антоний Тодоров. Според него добрите изборни резултати, които ГЕРБ постигна на президентските избори, може да се окажат пирова победа. Опасността пред управляващите идва от концентрирането на прекалено много властови ресурси за сметка на електоралната подкрепа. За подобен сценарий говори и фактът, че Росен Плевнелиев бе избран за президент с гласовете на по-малко от 2 млн. избиратели, което е абсолютният минимум досега, а все пак има и леко увеличение на хората, решили да пуснат бюлетина, в сравнение с предходните избори за държавен глава.
Проф. Петър-Емил Митев коментира, че концентрацията на власт още не е достигнала максимума си, но предстои изборът на нов главен прокурор, на членове на СЕМ, на ВСС и др. "Има 3 възможни сценария за развитието на политическата ситуация - пълзящ авторитаризъм, който практически наблюдаваме; рестарт - ГЕРБ концентрира власт, достига тавана си на популярност, изчерпва се харизмата на Борисов, появява се алтернатива, или трети вариант - двупартиен модел, за който има различни варианти", анализира професорът. Според него в политическото пространство има място за субект, който да допълни лявото и дясното.


Никога не е имало такава вълна от недоволство при провеждането на избори


Дори и при невралгичните времена през 1991 г. в България не е имало такава голяма вълна от недоволство около начина на гласуване, коментира Петър-Емил Митев. Той добави, че изборният процес у нас заема твърде голяма част от общественото внимание, а се налага чуждите наблюдатели да ни следят, все едно не сме правили избори.
Огранизацията на първите демократични избори в Тунис надмина очакванията на всички. Организацията на поредните избори у нас се размина с очакванията, илюстрира мнението си той. Според него прохождащият в света на демокрацията Тунис е провела много по-коректно изборите си.
През 90-те г., с които някои колеги сравняват настоящето, имаше сблъсък на идеи. Днес каузата на политиците е властта, изрази съжалението си професорът.
 

Осем пъти повече коли върнати от преглед

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 149

НКЖИ с нов изпълнителен директор

автор:Дума

visibility 633

/ брой: 149

Иран прави коалиция срещу Израел

автор:Дума

visibility 675

/ брой: 149

САЩ осуетили покушение срещу Путин и Белоусов

автор:Дума

visibility 757

/ брой: 149

70 евродепутати не искат Унгария в Шенген

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 149

Нова Зеландия отменя зелени политики

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 149

Лекари като таксиджии

автор:Аида Паникян

visibility 857

/ брой: 149

Велико самочувствие

visibility 850

/ брой: 149

Опасният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 1005

/ брой: 149

Глобален срив на фондовите пазари

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 149

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ