Безредици изненадаха полицията в Торонто
Антиглобалисти помрачиха началото на срещата на Г-20
/ брой: 145
Страните от Г-20 трябва да запазят чувството за обща отговорност за състоянието на световната икономика, което демонстрираха през последните 18 месеца. Така определи "свръхзадачата" на срещата на върха канадският премиер Стивън Харпър, цитиран от ИТАР-ТАСС. "Бих нарекъл това принцип на "просветения суверенитет", каза Харпър.
"Ако Г-20 иска да се превърне в ефективно действащ механизъм, трябва да осъзнаем, че глобалната икономика не е само сбор от националните икономики. Това не е игра, при която една страна печели, а друга задължително губи. Трябва да предприемем такива подходи, които ще са ценни за всички участници в срещата и от които всички ще имат полза", допълни още той.
Най-големи спорове на срещата на Г-20 предизвиква въпросът дали правителствата да продължат да наливат пари в икономиките, или да пристъпят към съкращаване на бюджетните дефицити, натрупани в периода на рецесията.
Председателят на Европейската комисия Жозе Барозу заяви преди началото на срещата, че лидерите от групата ще съгласуват срокове за намаляване на дефицитите и държавните дългове. Барозу допълни, че проектодекларацията предлага страните да намалят дефицитите си до 2013 г. и да стабилизират дълговите равнища до 2016-а.
Канада като страна председател на Г-20 от своя страна отправи призив за ускоряване на преговорите по банковата реформа. Отава обаче продължава да е против инициативата на редица европейски страни за налагане на данък на банките с цел създаване на извънреден фонд за случаи на възникване на финансови кризи и е за това страните самостоятелно да решат дали да се присъединят към тази инициатива.
Очаква се Г-20 да предприемат стъпки за финализиране на процеса по приемане на краткосрочни мерки за стимулиране на икономиката, доколкото опитът на Гърция показа, че "не бива да се натрупват дългове безкрайно". Освен това трябва да се разработят и приемат общи принципи за бърз, саморегулиращ се и балансиран икономически ръст.
Лидерите на страните от Г-20 трябва решително да дадат отпор на протекционизма в търговията, както и да продължат реформите на системата за финансово регулиране.
Междувременно в периферията на зоната за безопасност, отцепена в центъра на града, не стихват сблъсъците между демонстранти антиглобалисти със силите на реда. Отначало протестиращите се държаха относително спокойно - танцуваха и скандираха антиправителствени лозунги. Безредиците започнали, след като група радикали се отцепила от мирно протичащата голяма демонстрация. Банки, кафенета и малки магазини станали тяхна мишена, като протестиращите разграбиха поне един търговски обект. Така похарчените почти 1 милиард долара за осигуряване на безопасността на срещите на Г-8 и Г-20 не предпазиха Торонто от инциденти.
Канадската полиция арестува 130 души за участие в масовите безредици, съобщи Ройтерс. Началникът на полицията в Торонто Бил Блеър призна, че служителите на реда са срещнали трудности да усмирят тълпите и им се е наложило да прибягнат до сълзотворен газ. "Никога не сме били свидетели на такъв вандализъм по нашите улици", призна полицейският шеф на специален брифинг.