25 Юли 2024четвъртък05:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Американският посланик лобира за промяната на наш закон

Тогава АЕS щяла да построи в България най-голямата слънчева централа в Европа

/ брой: 172

автор:Дума

visibility 1379

Българското правителство да обясни защо близо една година бави отговора си към американски инвеститор за производство на ток от слънчева енергия. За това призова посланикът на Съединените щати у нас Джеймс Уорлик във връзка с намерението на американската компания AES да строи соларен парк край Силистра. Уорлик посочи, че компанията иска да построи там най-голямата електрическа централа за слънчева енергия в Европа, но все още не е получила отговор от българска страна.
Американският гигант за производството на ток от слънчева енергия AES Solar Energy иска да построи край Силистра централа с мощност 80 мегавата. Компанията е готова да инвестира в проекта 400 милиона долара, без да се налага българската държава да влага пари в соларния парк, обясни Боб Хемфил, регионален мениджър на компанията.
Американците обаче искат да бъде променен нашият Закон за възобновяемите енергийни източници, който в момента позволява на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да намалява всяка година до 5% тарифата, по която инвеститорът ще продава тока от централата. Аргументът за това искане е, че в останалите европейски страни преференциалната тарифа била фиксирана, обясни Анелия Ърдли, изпълнителен директор на компанията за България.
На въпрос дали се настоява за поправка в закона специално заради конкретната инвестиция и какъв е отговорът от страна на правителството, посланик Джеймс Уорлик заяви, че промяната не е само за една компания, а за да може да бъдат привличани инвеститори на възобновяема енергия, включително и слънчева, но това не означава, че е направена само за американски компании - всякакви могат да дойдат."В известна степен това, за което имаме искане, е промяна, която ще донесе полза за целия сектор", добави Боб Хемфил, директор на AES Solar Energy.
Посланик Джеймс Уорлик изрази недоволство от липсата на отговор към американската компания. "Искате чуждестранни инвестиции? Ето ви 400 млн. долара. Възползвайте се от тях. Сега имаме компания, която чака и продължава да чака. И ако те продължат да чакат, сигурно ще потърсят и други начини, защото слънцето свети и в Румъния", каза Уорлик.
AES присъства на българския пазар с най-големия вятърен парк у нас край Каварна, както и с проекта за ТЕЦ "Марица изток 1" край Гълъбово.
Неотдавна дипломат щ1 на САЩ настойчиво се застъпи за дейността у нас и на друга американска компания - "Сhevron", кандидатствала за разрешение от правителството за проучване на терени за добив на шистов газ в България.

Глобалният Юг аплодира Китай

автор:Дума

visibility 338

3000 престъпления на ден срещу жени

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 139

Словакия получи от САЩ два Ф-16

автор:Дума

visibility 479

/ брой: 139

14 палестински фракции се споразумяха в Китай

автор:Дума

visibility 471

/ брой: 139

Унищожител и гробар

автор:Александър Симов

visibility 538

/ брой: 139

Светът пак е Олимпиада

автор:Марин Милашки

visibility 501

/ брой: 139

Напразни надежди

автор:Евгени Гаврилов

visibility 523

/ брой: 139

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ