710 млн. лв. сме похарчили за избори от 2021 г. насам
Ако предсрочния парламентарен вот не е в 2 в 1, държавата ще заплати още 100 млн. лв., предупреждават експерти
/ брой: 60
За три години България е похарчила почти 710 лв. за избори, сочи анализ на Института за развитие на публичната среда. От 2021 г. досега у нас са се провели пет вота за парламент, един за президент и един за местен вот.
В сумата влизат и плащанията за закупуване, поддръжка и транспорт на устройствата за машинно гласуване, за ролките със специализирана хартия, на които се печатат машинните бюлетини, както и за осигуряването на видеонаблюдение за изборите през 2023 г.
Местните избори от есента на 2023 г. са излезли най-скъпо в последните години – над 188 млн. лв. Разходите за последните парламентарни избори от миналата година пък са почти 100 млн. лв.
Най-голяма е сумата за възнаграждения на членовете на избирателните комисии – общо 239,4 млн. лв. С последните промени в Изборния кодекс тези възнаграждения бяха увеличени. Те вече трябва да бъдат не по-малко от 25 процента от минималната работна заплата. От началото на 2024 г. тя беше увеличена с 19,6 процента, така че разходите за възнаграждения вероятно ще надхвърлят 35 млн. лв.
Ако предстоящите европейски и предсрочни парламентарни избори не бъдат проведени заедно, заплащането за секционните комисии ще скочи двойно и ще надвишава 70 млн. лв.
Доста солидна сума е похарчена за транспорта на машинните устройства. В момента изборната администрация оценява на 940 800 лв. с ДДС разходите за доставянето на машините до избирателните секции в страната и логистичното им осигуряване за евроизборите. Ако изборите се проведат в различни седмици, тези разходи ще скочат със 100 млн. лв.
Експерти прогнозират, че вот 2 в 1 ще струва на държавния бюджет приблизително колкото местния вот миналата година или проведените през ноември 2021 г. парламентарни и президентски избори.
Те предупреждават, че ако европейските и парламентарните избори бъдат насрочени в различни дни, това допълнително и ненужно ще оскъпи процеса – не само заради заплащането за избирателните комисии и транспортните разходи, но и с разходи за откриване на секции извън страната, за доставка на изборни книжа и материали, наемане на помещения и др.