6000 българи с увреждания протестират утре
Близо 6000 българи с увреждания се събират утре в София на национален протест срещу подготвяната реформа в ТЕЛК. Много от хората, които ще протестират, ще излязат за първи път от домовете си. Според организаторите на протеста, новата концепция за ТЕЛК, предлагата от здравното и социалното министерства, цели единствено да се отнемат права на хората в неравностойно положение, което още повече ще влоши живота им. Припомняме, че министерствата подготвят промяна в начина, по който да се извършва експертизата на работоспособността на хората с увреждания.
Организаторите очакват в протеста да се включат над 4000 души от провинцията, които ще пристигнат с 90 автобуса и още около 2000 души от София.
Реформата, която се подготвя още от миналия кабинет “Борисов“ и срещу която има постоянно напрежение сред лекарите от ТЕЛК и хората с увреждания, предвижда най-общо занапред медицинската експертиза да не води автоматично до социални придобивки като инвалидни пенсии и др., а допълнително да се оценява каква подкрепа да получи човек според това дали може да работи или не. По този начин хора, които са оценени, че могат да работят, ще спрат да получават инвалидна пенсия. В същото време много от тези хора и в момента срещат големи трудности при намирането на работа и твърдят, че са дискриминирани.
Друго притеснение е, че с промените в медицинската експертиза масово хората ще получат по-нисък процент увреждане и могат да загубят личните си асистенти или друг вид помощ, която получават.
Снимки Емилия Костадинова
Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" изнесе данни, според които при кандидастване за работа близо 60% от тези българи срещат дискриминация от страна на работодателя.
Синдикатът се обяви в подкрепа на протеста и исканията на хората с увреждания. Григорова посочи, че хората с увреждания са нежелани от работодателите и последния пример за това е на жена с онкологично заболяване от Варна, която се оплакала, че работодателят й я притиска да напусне. Тя допълни, че често хората с увреждания крият, че имат решение на ТЕЛК при кандидатстване на работа.
Около 41% от хората с увреждания разчитат само на инвалидна пенсия, а 83,5% са с доходи под линията на бедност. Всеки четвърти човек с увреждане живее с доходи до 200 лева.
Председателят на "Подкрепа" Димитър Манолов сравни реформата в ТЕЛК с политиката на Хитлер.
“Някой е решил, че по някакъв начин тези хора му пречат на нещо. Отнемайки правата на тези хора искат да променят фискални баланси в някаква система за сметка на тези хора“, коментира той.
В същото време социалният министър Бисер Петков се опита да намали напрежението и коментира, че реформата в ТЕЛК не цели отнемане на пенсии. Чрез промените щели да се подобрят условията за реализация на хората с увреждания и да се повиши ефективността на предоставяните средства и услуги.