26 Юни 2024сряда14:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

15 млн. лева глоби за фирми за нарушения на трудовото законодателство

/ брой: 83

автор:Аида Паникян

visibility 3525

През 2023 г. предприятията са платили 14 584 268 лв. глоби за различни нарушения на трудовото законодателство. Това става ясно от представения от вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов девети годишен доклад а нарушенията, свързани с упражняване на правото на труд в България. През 2022 г. тези глоби са 11 млн. лв. Това са пари, които може да се ползват за подобряване на условията на труд, за социални придобивки, за предпазни средства и други коментира Капитанов, който поясни, че за година нарушенията на трудовото законодателство се увеличават с около 20%. През м.г. от ГИТ са направили 48 570 проверки и са установени 229 801 нарушения, тоест, средно по 5 в предприятие. Няма дейност от трудовото законодателство, което да не се нарушава, коментира Капитанов. Той поясни, че в КНСБ са постъпили над 17 000 сигнала, като най-много (3590) са за неспазване на здравословни и безопасни условия на труд, следват свързаните със заплащането (2230), ползване на отпуски (2228) и други. Със сигурност нарушенията са много повече от констатираните и сигнализираните, категоричен е Капитанов.
Сред 10-те най-чести нарушения на трудовите права са възлагане на работа, която не е свързана със задълженията на работника по длъжностната му характеристиката, работодателят не организира безплатни медицински прегледи, не се плаща допълнително за извършване на работата на отсъстващ колега, възлага се  работа по време на отпуск/болничен или в почивните дни, работа повече от 40 часа на седмица при петдневна работна седмица и не се плаща за извънреден труд и др. От 1 април е в сила ново законово право на работници и служители, според което те не са длъжни да вдигат телефон или да отговарят на имейли или други съобщения от работодателите си, ако са в междудневна или междуседмична почивка, поясни националният секретар на КНСБ Величка Микова.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 192

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 467

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 210

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 176

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 191

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ