"От БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА приветстваме промените в Закона за насърчаване на инвестициите. Те са дълго чакани от българския бизнес, от работодателските организации и определено ще оптимизират инвестиционната среда." Това каза от трибуната на Народното събрание народният представител от БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Атанас Атанасов.
Социалистът цитира тревожните данни на БНБ, изнесени в края на миналата година за срив на външните инвестиции с 65 процента. Той обърна внимание и на друга притеснителна тенденция- че предприятия, които вече оперират на територията на България, предпочитат да реинвестират своите печалби извън България. Причините за това според Атанасов може да се търсят и в четиригодишната политическа криза в България до началото на тази година.
"В контекста на влизането ни в еврозоната следва да се завиши инвестиционният интерес към България, но това няма да стане априори. Ние трябва да осигурим политическа стабилност и да осъществим благоприятна инвестиционна среда и бизнес климат. Промените са много закъснели, но са абсолютно наложителни. Неведнъж от БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА сме говорили за необходимостта от цялостна икономическа стратегия за привличане на инвестиции", посочи народният представител.
Той обърна внимание на основните акценти върху двата законопроекта, които изцяло се подкрепят от лявото обединение - да се опростят и да се направят по-прозрачни процедурите и изискванията за инвестиционните проекти. Според него е важна и предвидената възможност за безвъзмездна финансова помощ за проекти, свързани с образованието, високите технологии и научните разработки, както и в преработвателната индустрия.
"България изключително много изостава дори и от нашите съседи в региона по отношение на предлаганата държавна подкрепа към инвеститорите. А в днешно време в динамиката на икономиката и бизнеса, бизнесите мигрират спрямо това къде държавата предлага по-адекватна по-добра държавна подкрепа. Трябва да си насочим усилията именно в такава посока", бе категоричен социалистът.
Той се изказа и в подкрепа на съкращаването на сроковете за разглеждането на инвестиционните проекти, за отговор на Агенцията за инвестиции и за нуждата от по-сериозен контрол върху кметовете относно сертифицирането на техните инвестиционни проекти.
"Тези текстове могат много да се прецизират между първо и второ четене, но смятаме, че всички може да се обединим и да работим колкото се може по-стегнато и бързо, тъй като изгубихме ценно за България време", призова в заключение Атанас Атанасов.