15 Ноември 2024петък23:16 ч.

Мери Пикфорд - първата дама на немия филм

Макар още твърде млада, тя става най-прочутата жена на света, единствен Чарли Чаплин я надминава по популярност

/ брой: 200

автор:Йордан Костурков

visibility 11155

    На канадката Гладис Мари Смитс било съдено първа да позлати славата си и да блесне като истинска филмова звезда, печелила по един милион долара годишно в Холивуд. "Момиченцето с къдриците", "Малката Мери" става позната на цял свят с артистичния си псевдоним Мери Пикфорд и е класирана на двадесет и четвърто място сред най-великите сто киноактриси в списъка, в чието начало са Катрин Хепбърн, Бети Дейвис, Одри Хепбърн, Ингрид Бергман, Грета Гарбо, Мерлин Монро, Елизабет Тейлър.
    Мери Пикфорд е родена на 8 април 1892 г. в Торонто, Онтарио. Дъщеря е на ирландска католичка и англичанин алкохолик, който зарязва семейството си и умира от мозъчен кръвоизлив, когато Мери е тригодишна. Брат й Джак и сестра й Лоли също са актьори.
Мери започва да играе най-напред мелодраматични роли в театъра на Торонто, в това число и на малката Ева от "Чичо Томовата колиба". Цялото семейство пътува повече от шест години с влакове на турнета из Съединените щати, докато през 1906 г. Мери не получава поддържаща роля на Бродуей. Три години по-късно Дейвид Грифит й прави проби и я наема, като й плаща по двеста и петдесет днешни долара на ден, макар че на повечето актьори плащат наполовина по-малко.
Играе майки, наивни момичета, отхвърлени жени, робини, индианки, проститутки, чистачки, секретарки. Само през 1909 г. се снима в 51 филма (повечето са късометражни, по около 10 минути всеки). През 1910 г. заминава за Лос Анжелис и запознава Грифит с приятелките си от годините на турнетата с мелодраматичните постановки - сестрите Лилиан и Дороти Гиш.
След 1913 г. тя престава да играе в театъра, за да се снима само в киното. Една от най-знаменитите й ранни роли е в "Сърца на произвола на съдбата", а до 1916 г. единствен Чарли Чаплин я надминава по популярност. Тя става най-прочутата жена на света!
    Остава й да стане звезда. През цялата си кариера заснема 52 пълнометражни филма или заедно с другите - общо 236! Сключва нов договор с филмовата компания за рекордната заплата от 12 000 днешни долара седмично, което за времето си са били луди пари.
През 1919 г. заедно с Дейвид Грифит, Чарли Чаплин и Дъглас Феърбанкс създава независима кинокомпания - "Юнайтед Артистс". Заснема филми, чийто касов успех надхвърля 25 милиона долара.
Подценява говорящия филм и смята, че няма бъдеще. Прави обаче проби за цветни филми (единственият й цветен филм е "Звездна нощ в какаовата горичка" - 1934 г.) , но вече не е в състояние да изпълнява роли на деца и млади жени. Оттегля се от актьорска дейност през 1933 г. и се занимава с продуциране. По време на Първата световна война използва популярността си, за да набира средства и е произведена в чин "почетен полковник".
    Първият съпруг на Мери Пикфорд е актьорът Оуен Мур. След спонтанен аборт обаче тя не е в състояние да ражда деца, Мур се алкохолизира и бракът им се разпада за няколко години. Междувременно тя е започнала връзка с Дъглас Феърбанкс, за когото се омъжва през 1920 г.
Двамата представляват истинска звездна двойка. Сред прочутите личности, които гостуват в дома им в Бевърли Хилс, са най-добрият приятел на Феърбанкс Чарли Чаплин, писатели като Джордж Бернард Шоу, Хърбърт Уелс, Скот Фицджералд, Ноел Кауърд, Конан Дойл, а така също Алберт Айнщайн, Хелън Келър, Амелия Ърхарт.
    През тридесетте години обаче Феърбанкс започва връзка с английската манекенка и актриса лейди Ашли (тя по-късно се жени за Кларк Гейбъл). Мери се развежда с Феърбанкс на 10 януари 1936 г. Година и половина по-късно тя се омъжва за трети и последен път. Неин съпруг става актьорът и диригент Чарлс "Бъди" Роджърс. С него осиновяват две деца, но тя така и не изпитва майчински чувства към тях.
    Вероятно една от причините е, че Мери Пикфорд през тридесетте години видимо се алкохолизира - като баща си и майка си, като първия си съпруг, като брат си и сестра си, вече покойници. Тя става отшелничка и приема рядко само най-близки хора. Най-често нейни гости са Лилиан Гиш и синът на Феърбанкс от първия му брак - актьорът Дъглас Феърбанкс-Младши.
Още през 1929 г. е получила награда на филмовата академия за "Кокетката" - първият й "говорящ филм", в който изненадва почитателите си с нова прическа, но през 1976 г. й връчват и почетен "Оскар" от организацията, която е учредила преди толкова години.
Макар че е получила американско гражданство след брака си с Дъглас Феърбанкс, прави постъпки за възстановяване и на канадското си гражданство, "за да умре като канадка".
    Дъглас Феърбанкс си отива още през 1939 г. Тя го надживява с четиридесет години. През същата година е починал и Оуен Мур, докато нея я надживява само Бъди Роджърс.
Мери Пикфорд свършва живота си в болницата в Санта Моника на 29 май 1979 г. Погребана е недалеч от майка си, брат си Джак и сестра си Лоли. На нейно име са наречени театри и кина, създаден е мюзикъл за живота й. В родината й Канада също й оказват почит - поставят й звезда на Алеята на славата в Торонто, отпечатват лика й върху пощенска марка.
    Днес "любимките на Америка" са Мег Райън и Дженифър Анистън, но Мери Пикфорд е "любимката на света". С Феърбанкс те са нещо като Брад Пит и Анистън днес, но Пит след това се ожени за Анджелина Джоли.
Някога Мери Пикфорд основа "Юнайтед Артистс" с Чаплин, Феърбанкс и Грифит. Днес собственик на компанията е Том Круз, но Мери завинаги ще си остане първата дама на немия филм.


Текстове под снимките:

Мери Пикфорд (1301-3-1)


Момиченцето с къдриците, или Малката Мери, както я нарича публиката от цял свят, в роли от нейни филми

          

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ