16 Ноември 2024събота19:06 ч.

На фокус

Как ни бърка в джоба 2023-та?

От 1 януари ни "сурвакат" с по-скъп газ, няма вече отстъпка за горива от 25 ст.

/ брой: 1

автор:Дума

visibility 8681

За втори път България започна новата година без приет Закон за държавния бюджет заради продължаващата политическа криза и това до голяма степен ограничи фискалните промени, които влизат в сила от 1 януари 2023 г.
Не се одобри от мнозинството в НС предложението на "БСП за България" минималната работна заплата (МРЗ) да стане 850 лв. С решение на служебното правителство, което отказа да внесе адекватен бюджет за т.г., размерът на МРЗ се повиши със 70 лв. - от 710 на 780 лв. Това означава, че минималната часова работна заплата става 4,72 лв. при нормална продължителност на работното време 8 ч. и при 5-дневна работна седмица.
С вдигането на базовото възнаграждение се увеличават и всички социални плащания, свързани с нивото на МРЗ. Повишаването на минималната заплата се случи в последния възможен момент с постановление на служебния кабинет, въпреки че по-рано финансовият министър Росица Велкова се обяви срещу вдигане на минималното възнаграждение.
От 1 януари се повиши и

линията на бедност

от 413 на 504 лв. Това отразява високата инфлация през последната година. Вдигането й ще окаже отражение върху финансовата подкрепа за хората с увреждания, чиито помощи са обвързани с нивото й. Скокът с 22% означава също така, че от 1 януари около една трета от пенсионерите в България получават пенсии под линията на бедност.
От 1 януари отпускът по майчинство след шестия месец може да бъде използван, освен от майката и бащата, и от техните родители, ако работят на трудов договор. Целта е повишаване на икономическата активност при младите семейства.
От началото на новата година обаче приключва схемата за компенсация на горивата с 25 ст./литър. В последния си работен ден за 2022 г. депутатите отказаха да удължат мярката. Тя бе въведена преди половин година и бе финансирана със средства от държавния бюджет. Очакванията са да бъде приета нова компенсаторна мярка за горивата.
От 1 януари водачите на автомобили могат да си купят по-евтини винетки, което беше одобрено от редовното правителство в средата на м.г. Така годишната винетка вече струва 87 лв., тримесечната - 48 лв., месечната - 27 лв., седмичната - 13 лв., а уикенд винетката - 9 лв. В последния момент кабинетът взе решение да не вдига, както бе по план, тол таксите за превозвачите, засега те остават на нивото от лятото на 2022 г.
В първия ден от новата година Комисията за енергийно и водно регулиране одобри цена на природния газ за януари в размер на 179,33 лв./МВтч, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Поскъпването е с около 22% от досегашните 146,09 лв./МВтч. Това е значително под първоначално заявените от "Булгаргаз" 204,53 лв., сведени до 179,2 лв. заради спада на европейските борси. Енергийният регулатор обаче е решил да не признае разходи за около 1,25 млн. лв. на държавното дружество, с което е натиснал още малко надолу повишението.
В ценовия микс за януари е включено

цялото договорено количество

азерски природен газ, доставян по интерконектора България-Гърция на цени съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват около 27% от потреблението на страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво, посочва регулаторът.
"Няма да има промяна в цените на парното и електрическата енергия от 1 януари 2023 г., което има ключово значение за потребителите на регулиран пазар. По този начин енергийният регулатор подпомага задържането на цените у нас, тъй като основен фактор за инфлационните процеси в цяла Европа са цените на енергоносителите", заяви председателят на КЕВР Иван Иванов на проведеното открито заседание на 30 декември 2022 г. Същевременно обаче досега няма одобрено и отпуснато от държавата подпомагане за битовите потребители на природен газ.

Основната лихва вече е по-висока

БНБ отново повиши основния лихвен процент (проста годишна лихва) на 1,42% от 1 януари. Централната банка повиши рекордно основния лихвен процент до 1,30% на 1 декември 2022 г. Предходното увеличение бе на 1 октомври м.г. Тогава БНБ вдигна основния лихвен процент на 0,49%. Тогава бе съобщено, че за първи път процентът се вдига от януари 2016 г. Повишението отбелязва и най-високата стойност на лихвения процент от декември 2009 г., когато той е бил 0,55 на сто.
У нас основният лихвен процент няма пряко отражение върху лихвите по депозитите и кредитите, които се определят предимно от лихвените нива, установени от Европейската централна банка. С увеличаването на ОЛП обаче ще се увеличи законната лихва за забава, която се формира като сбор от ОЛП и 10%. Така от 10% лихвата за забава ще се увеличи на 10,49%.

И мобилните оператори готвят по-високи цени

Мобилните оператори вероятно ще вдигнат цените на месечните абонаменти заради високата инфлация през 2022 г. Това прогнозира председателят на Асоциацията за защита на потребителите Пейо Майорски пред БТА. Според него новите условия ще влязат в сила най-рано през февруари 2023 г., след като излезе официалната статистика за инфлацията в България за м.г. Клиентите трябва да бъдат информирани със съобщения. Повишението вероятно ще засегне още интернет услугите и кабелната телевизия. "В общите условия на договорите с операторите е записано, че месечните абонаменти се индексират със средногодишния индекс на потребителските цени на НСИ за предходната година. До края на ноември официалната статистика показва, че инфлацията е 15,8 на сто, което означава драстично покачване на цените на мобилните услуги", каза Майорски. При месечен абонамент от 20 лв. ще има повишение с около 3 лв., при 30 лв. - с около 5 лв., а при 40 лв. - с над 6 лв.

Компенсации за бизнеса

От 1 януари са в сила нови по-големи компенсации за изразходената електроенергия от бизнеса. В края на м.г. парламентът реши да свали тавана на цената на електроенергията за фирмите в България от 250 на 200 лв. за мегаватчас. Така при хипотеза на сходни с 2022 г. цени на тока се очаква държавата да изразходи около 15 млрд. лв. през т.г. само по тази мярка.
От началото на годината влезе в сила и нов данък за бизнеса, но той е насочен към малка част - едва 32 дружества. Т.нар. данък свръхпечалба цели да обложи енергийни фирми в страната, които са направили по-голяма печалба през 2022 г. заради скока в цените на всички енергийни източници. Идеята е тяхната свръхпечалба да бъде обложена с 33% данък, а постъпленията да се използват за борба с инфлацията.
Извън енергетиката, депутати и правителство се обединиха и дадоха глътка въздух за малкия бизнес. От началото на годината прагът за регистрация по ДДС се вдига за първи път от неговото въвеждане преди 20 години, и то значително - от 50 на 100 хил. лв. Според разчетите това ще доведе до облекчаване на режима на работа на близо 86 000 фирми. Фирмите, които желаят да се възползват от възможността да се дерегистрират за ДДС цели, трябва да подадат заявление пред НАП.

Глоба и за редовните пътници

в градския транспорт в София.
От 1 януари тръгнаха драстични промени в градския транспорт в София. В сила влезе новата тарифна политика с билети за време с възможност за прекачване до 30 или 60 минути. Да припомним, че дори в центъра на столицата в определени часове може само за едно превозно средство да чакате 17-20 мин. Общината обаче не казва ще подобри ли качеството на транспорта. Цената на хартиения билет скача от 1,60 на 2 лв. и той ще се продава само от водачите в транспорта. Освен нередовните пътници, вече ще се наказват и редовните - с 3 лв. глоба, ако не са таксували превозния документ. Иначе на хартия целта на новата политика е транспортът да стане по-привлекателен и да се намали ползването на лични автомобили. Ще поживеем, ще видим!
И докато местната власт твърди, че иска да направи обществения транспорт по-привлекателен, от 1 януари таксиметровите компании в столицата вдигнаха тарифите и според изчисленията услугата ще поскъпне с около 15%. Минималната дневна цена за изминат километър скача от 1,05 на 1,21 лв., а максималната - от 1,78 на 2,05 лв. Минималната нощна тарифа ще се увеличи от 1,21 на 1,39 лв./км, а максималната - от 2,19 на 2,51 лв./км.

Страницата подготви Мая ЙОВАНОВСКА

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ