Юнкер е новият председател на ЕК
Кандидатът на ЕНП е изправен пред трудното предизвикателство да върне доверието в европейската интеграция
/ брой: 161
С 422 гласа "за", 250 "против" и 47 "въздържал се" кандидатът на ЕНП Жан-Клод Юнкер бе избран за председател на Европейската комисия. Юнкер ще встъпи в длъжност от ноември 2014 г. Бившият министър-председател на Люксембург бе одобрен за 5-годишен мандат като председател на ЕК след дебати, в които не липсваха подсвирквания, ръкопляскане, скандирания и изгонени от пленарната зала евродепутати. За първи път в историята на ЕС Европейският парламент избра, а не просто одобри председателя на Европейската комисия, предложен от Европейския съвет, следвайки последните промени в процедурните правила от Договора от Лисабон от декември 2009 г. По този повод председателят на Европейския парламент Мартин Шулц заяви, че повечето хора ще гледат на този избор като "историческо събитие". По думите му това е стъпка напред в парламентарната демокрация. Шулц подчерта, че е подкрепил Юнкер при гласуването, защото е убеден, че той е правилният човек за този пост.
При тайното гласуване с бюлетини, на които членовете на ЕП изписваха "да" или "не", новият председател на ЕК трябваше да събере подкрепата на поне 376 от общо 751 евродепутати.
"Ако се бях нагърбил с програмите на всички групи, може би щях да спечеля повече гласове", заяви в заключителната си реч малко преди началото на гласуването Юнкер и добави, че винаги се е вслушвал в политическите групи. "Днес гласуването ще бъде тайно и това ще е добре, защото г-н Фараж не би искал неговите избиратели да разберат, че е гласувал за мен", каза кандидатът на ЕНП. Юнкер не подмина и лидера на френския Национален фронт Марин льо Пен, която спечели смазваща победа на евроизборите във Франция. По повод на нейното изказване, че тя няма да го подкрепи за председател на ЕП, той заяви: "Аз не бих искал Вие да гласувате за мен".
За наследник на Барозу начело на ЕК Юнкер бе номиниран на 27 юни от Европейския съвет с гласовете на 26-има от 28-ината държавни и правителствени ръководители на държавите членки на ЕС, като не получи подкрепа само от Унгария и Великобритания.
По-рано президентът на ПЕС Сергей Станишев заяви, че социалистите ще подкрепят Юнкер, ако в програмата му бъдат заложени следните 5 приоритета - повече пари за борба с младежката безработица, 200 млрд. евро инвестиции, които да доведат до икономически растеж и нови работни места, равенство на половете, стимулиране на малките и средните предприятия, както и повече социални мерки.
На Юнкер му предстои да изпрати официални писма до държавни и правителствени ръководители на държавите членки на Европейски съюз, с които да ги прикани да излъчат кандидати за членове на Европейската комисия.
В пленарната зала преди гласуването Жан-Клод Юнкер представи намеренията си да работи за социална пазарна икономика, които предвиждат отпускането на 300 млрд. евро за мерки за насърчаване на растежа, заетостта и конкурентоспособността. Той съобщи и идеите си за това как процесът на взимане на решения от "тройката" (ЕК, ЕЦБ, МВФ) да стане по-демократичен и как да се увеличи гъвкавостта в Пакта за стабилност и растеж. Той заяви също, че под негово председателство в следващите пет години ЕС няма да се разширява, но че преговорите, които в момента са в ход, ще продължат, по-специално тези със Западните Балкани.