15 Ноември 2024петък21:01 ч.

Столица на празненствата

Жителите на Кьолн са най-голямото богатство на четвъртия по големина град в Германия

/ брой: 202

автор:Таньо Василев

visibility 5138

Знаете ли защо Кьолнската катедрала се намира в близост до централната гара? За да може туристите веднага след пристигането си в града да я разгледат и бързо да се върнат там, откъдето са дошли. Тази злостна закачка се използва доста често от тези, които не харесват четвъртия по големина град в Германия, чието население надхвърля един милион души. На пръв поглед тези хора може би са прави. Намирайки се в западната част на страната в провинция Северен Рейн-Вестфалия, времето в Кьолн е много капризно и през голяма част от годината градът е прекалено мрачен и сив за такива топлолюбиви същества, каквито сме ние, българите. Но зад тази сива фасада се крие един никога неспящ град с много колоритни жители, които определено знаят как да запълват свободното си време и да се забавляват.

Мостът Hohenzollern - епицентърът на любовта в Кьолн


Именно жителите на Кьолн са най-голямата му ценност. Те си падат по празненствата, а поводите за празненства в града със сигурност не липсват. Точно Кьолн е домакин на най-големия карнавал в Германия, който трае няколко месеца. Началото му се дава всяка година на 11 ноември в 11.11 часа, а кулминацията му е на т.нар. Rosenmontag, или 48 дни преди Великден. На този ден по улиците на Кьолн преминава парад, който е гледан на живо от стотици хиляди души. Тогава всеки облича най-ексцентричните си дрехи или предварително закупения карнавален костюм и придвидливо носи торба, в която да събира лакомствата и цветята, хвърляни във въздуха от участниците в шествието. В края на деня местните кръчми се пукат по шевовете от посетители, които пируват и официално започват броенето до началото на следващия карнавал. За тяхно щастие само няколко месеца след Rosenmontag те имат друг повод да излязат по улиците, за да празнуват. По подобие на спектакъла "Звук и светлина" във Велико Търново, от 2001 г. в Кьолн през юли се провежда светлинно и музикално шоу. Тогава движението по река Рейн бива блокирано, за да може от два големи транспортни кораба да бъдат изстреляни стотици фойерверки. Жителите на града окупират двата бряга на реката и мостовете, които се извисяват над нея, за да станат свидетели на пъстроцветната заря, която продължава над час и обгръща Кьолнската катедрала в мъгла от пушек. До края на лятото местните разпускат в многобройните паркове в града, където си правят слънчеви бани, пекат различни видове месни специалитети на грил и спортуват. През зимата празненствата се пренасят на многото коледни базари, където хората повдигат настроението си с традиционното греяно вино. За десерт Кьолн е домакин и на гейпарад, в който ежегодно участват стотици хиляди хомосексуалисти от всички краища на Европа.

Участници в карнавалното шествие хвърлят цветя към зрителите


Купонджийският характер обаче не е единствената отличителна черта на жителите на Кьолн. Те са известни и с това, че са доста приветливи към чуждите хора. При първото ми идване в града попаднах сред море от футболни фенове, тъй като местният отбор трябваше да играе с Хамбургер в среща от Първа Бундеслига. Свикнал на нелицеприятните сцени между футболните запалянковци у нас, ми се стори откровено странно как може хора с червени и сини екипи да вървят рамо до рамо към стадион "Райн Енерги", да си пият бирата и да се снимат заедно, и да водят приятелски разговори, без да се стига до ексцесии.
В сянката на местните жители остават материалните забележителности в Кьолн. Тях ги има, но повечето не са световноизвестни и за тяхното посещение е нужен не повече от ден. В това отношение Кьолн може би наистина изостава в сравнение с другите големи немски градове. Със сигурност катедралата е основният притегателен център за туристите. Със своите 157,38 метра тя се нарежда на второ място по височина сред катедралите в Германия след тази в Улм (161,53 метра). Сред другите по-интересни места за посещение спадат Шоколаденият музей, мостът Hohenzollern, на който са закачени десетки хиляди катинари с инициалите на влюбени двойки, зоопаркът и ботаническата градина, както и небостъргачът KolnTriangle, откъдето се открива гледка към целия град.
В исторически план може да се каже, че Кьолн е галеник на съдбата. След края на Втората световна война Германия е разделена, което поражда необходимостта от две столици. Докато на изток изборът на Берлин е очевиден, то на запад за главен град до последния момент се спряга Франкфурт на Майн. Тогава се намесва бъдещият канцлер Конрад Аденауер, под чието влияние през 1949 г. за столица на ФРГ е избран Бон. Малките му мащаби карат мнозина с насмешка да го наричат Bundesdorf, което в превод означава "федерално село". От този избор в голяма степен печели именно Кьолн заради непосредствената си близост до Бон. В резултат на това инфраструктурата на града се развива с бързи темпове, а днес той е най-големият радио-телевизионен център в Германия. Тук се намират централите на някои от най-известните телевизии в страната като WDR, RTL и VOX. В крайна сметка обаче ходът на историята се определя от конкретни политически решения и може да бъде както благоприятен, така и неблагоприятен за развитието на определени градове. Ако всички предварителни планове се сбъдваха, сега нито София щеше да бъде столица на България, нито Кьолн щеше да има същото значение, каквото има в момента.

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ