15 Ноември 2024петък14:48 ч.

Смущения на съня се развиват при 27% от хората, които са прекарали коронавирусна инфекция

Резултатите от наблюдения на учени от HSE показват, че повишената умора, нарушенията на съня и депресивното настроение при хора, които са се възстановили от COVID-19, са пряко свързани помежду си

автор:Дума

visibility 5261

Учени са установили, че коронавирусната инфекция често причинява не само повишена умора и депресивно настроение, но и нарушения на съня. Те се срещат при около 27% от пациентите, съобщи в петък списание Neuroscience and Behavioral Physiology.

„Пандемията не само промени света социално, но и засегна структурата на психичните заболявания. Сега наблюдаваме увеличаване на невропсихиатричните разстройства с различна тежест. Резултатите от нашето проучване предполагат, че COVID-19 оказва значително влияние върху формирането на тревожно-депресивни симптоми и разстройства на съня“, каза Айнур Рахимова, научен сътрудник към проучването, цитирана от пресслужбата на университета.

Много хора, които са имали лека или тежка коронавирусна инфекция, страдат от пост-COVID синдром през следващите няколко месеца от живота си. Той се изразява в хронична умора, косопад, задух и обостряне на хронични заболявания, което се предполага, че е свързано с постоянно висока активност на имунната система.

Учените са установили, че често срещаните симптоми, които пациентите изпитват след COVID-19, включват и различни нарушения на съня. Учените стигнали до това заключение в хода на наблюдение на здравния статус на 119 жители на Москва, хоспитализирани в една от градските болници с официално потвърдена коронавирусна инфекция.

Психологически последици от инфекцията

След като пациентите са се възстановили, учените проучили изчерпателно състоянието им и провели няколко проучвания, за да оценят тяхното здравословно състояние и идентифицирали чести случаи на разстройства на настроението и нарушения на съня при участниците в проучването.

По-специално учените са установили, че:

  •  около 28% от анкетираните са имали депресивно настроение,
  •  27% страдат от влошено качество на съня.
  •  около 73% от анкетираните - се оплакват от постоянна умора или повишена умора, което също е придружено от повишаване на тревожните и депресивните настроения.

    Според учените резултатите от техните наблюдения показват, че повишената умора, нарушенията на съня и депресивното настроение при хора, които са се възстановили от COVID-19, са пряко свързани помежду си. Това трябва да се има предвид при диагностициране на пост-COVID синдром и справяне с последствията от неговото развитие.

    „Този ​​аспект често се пренебрегва при клиничните прегледи на пациенти по време и след COVID-19. Проблемите им със съня по-често се приписват на прояви на нарушения на физиологичните фактори, последствията от престоя в интензивното отделение, ефекта от продължителната липса на движение, но не и до разстройства на настроението. Нашите данни  подчертават необходимостта от скрининг на психическото състояние на пациента, прекарали КОВИД инфекцията", обобщават в проучването си учените.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ