БСП:
Решението на кризата в Украйна трябва да е политическо
Социалистите се обявиха за почтена и открита предизборна кампания
/ брой: 63
Корените на кризата в Украйна са натрупани в продължение на години и решението трябва да бъде политическо, с мирни средства, отчитайки интересите на всички страни. Това заяви Сергей Станишев след пленума на партията в събота, където Националният съвет на БСП прие позиция за кризата в Украйна. Станишев коментира, че излизането от кризата няма да бъде лесно, защото продължават да съществуват заплахи, които я задълбочават. Той призова сегашното правителство на Украйна да направи всичко възможно за постигане на вътрешен диалог.
В продължение на няколко часа на партийния форум бе обсъждана декларацията.
Дискусията наложи редица поправки на предварителния проект. Квалификациите "двойни стандарти" и "неофашизъм" бяха включени след изказвания на Георги Божинов и Велислава Дърева. По настояване на членове на НС в декларацията бе изрично записано, че България няма да се ангажира с евентуални военни операции.
Председателят на съвета по етнически отношения в Националния съвет Мирослав Попов заяви, че Украйна има нужда от своята национална кръгла маса и "едните" и "другите" от Майдана трябва отново да се учат да живеят заедно. "Що се отнася до езиковия въпрос, не мисля, че той следва да бъде свръхекспониран. Териториално езиковият сепаратизъм може да доведе до по-тежки проблеми от сегашните и нека сме наясно, че нашите българския условия са съвършено различни от украинските и тук не бива да допускаме спекулации", категоричен бе Попов.
Не бе прието предложението на председателя на Националното движение "Русофили" Николай Малинов в декларацията да се спомене и поименно САЩ. ТОй настоя да се включи текст за безкритичната позиция на Америка към сегашните власти в Киев.
Общата оценка на социалистите за документа бе, че той е балансиран и достатъчно конкретен в своите оценки.
Националният съвет на БСП утвърди и листата си за предстоящите европейски избори. Неин водач ще бъде лидерът на социалистите Сергей Станишев, който за пореден път обяви, че не трябва да бъде разглеждан като бъдещ евродепутат. За него водачеството е знак за политически ангажимент и отговорност. Той заяви, че е доволен от състава, който доказва, че зад БСП застават силни и интелигентни хора, и се обяви за почтена и открита кампания. "Предлагаме по-демократична и свободна Европа и ще следваме тази политика, каквито са и приоритетите на БСП за тези избори", каза Станишев. Според него европейският вот ще е натоварен с вътрешна тежест. "Много хора трябва да си отговорят дали искат връщане на последните четири години или искат да продължи тази промяна, която започнахме - да живеем в свободна, развиваща се страна с перспектива за всички хора", каза Станишев. Той даде заявка да промени усещането за това как се прави политика у нас - с шеги и закачки.
С много малко изключения пленумът прие своите решения с консенсус. Най-значимо оспорване имаше при гласуване на местата в листата за гражданската квота и коалиционните партньори. В "светлата" част на листата за тях бяха определени 4-то, 5-о и 6-о място. Общо 18 членове на НС не подкрепиха това разпределение.