Юрий Асланов:
Очаква ни много агресивна предизборна кампания
Залозите за евроизборите не са свързани с Европа, а с местни интриги, казва социологът
/ брой: 23
Юрий Асланов е роден на 18 юли 1951 г. във Варна. Завършва икономика в София и социология в Москва. Собственик е на социологическа агенция АФИС. Секретар е на Института за социална интеграция. Член на НС на БСП.
"Докато разбера, че има окупация, тя свърши"
"Не е възможно АБВ да се превърне в нов голям ляв проект"
"Времето няма да спре след изборите през май и няма да завие в неочаквана посока"
- Каква кампания ни очаква за европейските избори? Много хора твърдят, че ще бъде много мръснишка, има ли основания за подобни очаквания?
- Много агресивна. Прекалено много залози и очаквания се правят във връзка с евроизборите. Не заради европейската тематика и ситуацията в Европа, а заради местни интриги. Много са субектите към този момент, които вярват, че разполагат с много големи шансове, което винаги е повишавало нивото на негативизъм.
- Защо в България интригите винаги изместват политиката?
- Това не е само у нас.
- Появи се проучване, според което АБВ има възможност да вкара двама евродепутати в парламента и да дръпне 20% от гласоподавателите на БСП, реално ли е това?
- Избягвам да коментира чужди проучвания, но правейки преглед на всички заявки, виждам поне две или три малки партии, които твърдят, че ще имат между двама и трима евродепутати. Искам да им напомня това, че те всъщност вярват, че всяка една от тях ще вземе по половин милион гласа. България няма 20 милиона избиратели, това не е възможно. Досега на евроизбори на големите партии трудно се е удавало да стигнат до такова ниво на гласовете, предвид слабия интерес към евроизборите и ниската активност. Нека да припомним, че при първите евроизбори победителят ГЕРБ ги спечели с 400 хиляди гласа, вторите пак ГЕРБ ги спечели с 600 хиляди гласа. Два или три мандата означават между половин милион и 600 хиляди гласа. Когато ГЕРБ или БСП казват "ние ще имаме пет или шест мандата", тези партии имат предвид не че ще получат толкова гласове, а че ще прескочат високата бариера и от причислените гласове на тези, които останат под чертата, ще получат тези мандати.
- Възможно ли е АБВ да се превърне в друг ляв значим проект?
- Не. Не е възможно. Това е магията на марката и на традицията. Зад БСП вървят много биографии, много традиции, дълбоки връзки, които са трудно преодолими - родови и прочие. Може да се откъсне някакво парченце, но не и в смисъла да измести БСП като основен ляв субект.
- Напоследък много се говори и за новите леви, за възможното възникване на радикална левица, има ли възможност реализицията на подобен субект?
- То много неща се говорят. Вероятно и други неща ще се чуят. Електоралната нагласа, както и общественото мнение не се развиват светкавично. Изразяването на общественото мнение се отлага известно време, осмисля се, никога не взима резки завои - изведнъж от едно място на друго. Трябва да е някакво много епохално, радикално събитие от вида на война или земетресение, за да реагира рязко на момента общественото мнение. На базата на моя професионален опит си позволявам да не вярвам, че това е възможно. Иска се време намерението да стане действителност, да се видят имена, хора, програми, за да може да се преориентират някои хора, които в момента се колебаят.
- Европейските избори ще бъдат ли тест за кабинета "Орешарски"?
- От една страна, да, но този хоризонт, че всичко правим до европейските избори и оттам нататък започва наново животът, като видим резултатите, е деформиран. Времето няма да спре след изборите през май и няма да завие в неочаквана посока. Те ще бъдат тест за правителственото мнозинство, доколко то продължава да се ползва с преобладаваща подкрепа в обществото. Това не означава нито едното, нито другото. Нито, че при огромно надмощие на това мнозинство ще последват избори, за да се закрепи то и в националния парламент. Нито, ако не получи чак такава огромна подкрепа ще има избори, защото се в появила друга ситуация. Ние трябва да се научим да уважаваме мандатността в политиката, защото тя има дълбок смисъл. За една година или за шест месеца никой не би могъл нищо да направи и затова са измислени тези мандати и задължителните избори след тях, за да се смени властта по мирен път.
- Свършиха ли протестите?
- Те отдавна свършиха. Има някакви периодични казуси. Не мога да кажа по какъв начин ще се появи наново опит за провокиране на напрежение. Явно е, че в момента хоризонтът е 20-21 март по мои сметки - когато е последната възможна дата да се стигне до решение за избори 2 в 1. Дотогава ще бъде щафетно бягане на поредица от инициативи.
- Какво мислите за втората окупация на Софийския университет, може ли да очакваме трета?
- Докато разбера, че има окупация, тя свърши. Ако в същото темпо има трета с още по-затихващи функции, няма да разберем за съществуването й.
- Реформаторският блок тръгна с големи очаквания, но се появи вицът, че Радан Кънев е отишъл в СУ, за да види всичките си избиратели, има ли нещо вярно в това?
- Не бих си позволил да коментирам такъв пренебрежителен коментар, защото Реформаторският блок е заплаха и притеснение единствено за ГЕРБ. Те сами се набутаха в капана на задължение на Бойко Борисов. Наистина, показаха наличие на по-висок потенциал, отколкото сега. Това е заради колебанието в поведението на лидерите в блока и противоречивите им изказвания. В Реформаторския блок има не само доказани демократични партии, без значение какви са, но и много хора, които са се доказвали в управлението като смислени, уважаващи демократичните правила, за разлика от лидерите на ГЕРБ. Затова всички тези вицове, цялото това иронично отношение като че ли е насочено да се обезкуражи избирателят, който го имат. Да не забравяме, че много голяма част от гласуващите за ГЕРБ не ги възприемат като политически представител на дясномислещите хора в България. Реформаторският блок тепърва ще трябва да се доказва. За тях е голямо предизвикателство явяването на тези избори. Това е млада формация, тепърва ще се сглобява, ще търси място за себе си. Докато всички сили на ГЕРБ са насочени да ги прегърнат и задушат сега, когато имат някаква сила.
- В началото от Реформаторския блок казаха категорично, че няма да влизат в коалиция с ГЕРБ, сега започват да променят мнението си.
- Точно този непоследователност и противоречивост у лидерите им играе лоша шега. Те влизат в капана на Бойко Борисов.
- Да очакваме ли висока изборна активност на евроизборите?
- Не. Ще бъде по-висока от традиционната ниска за европейските избори, но ще бъде средна активност, не висока, каквато е на парламентарни или местни избори.