16 Ноември 2024събота12:47 ч.

НС прие мерки за борба с младежката безработица

71 000 млади хора ще могат да се възползват от промените в Закона за насърчаване на заетостта

/ брой: 172

автор:Веселка Венкова

visibility 1658

Народните представители окончателно приеха промени в Закона за насърчаване на заетостта. "В момент на конфронтация намерихме тема, която може да ни обедини и с която заедно всички можем да направим нещо добро за младите хора на България", заяви председателката на комисията по труда и социалната политика Корнелия Нинова. Измененията бяха гласувани с подкрепата на всички парламентарни групи.
71 000 млади хора ще могат да се възползват от мерките за насърчаване на заетостта, каза Нинова. С промените работодателите се насърчават да наемат на работа младежи до 29-годишна възраст. За младежите със средно и висше образование условието е да са регистрирани в бюрата по труда в последните 12 месеца. За онези, които имат начално или основно образование, не се изисква 12-месечна регистрация. За тях ще се плаща за чиракуване, а държавата ще поема заплащането на наставника, който ще учи младежа, както и осигуровките на обучавания.
Приетите мерки са насочени към три групи младежи - току-що завършили, които са за първи път на трудовия пазар, трайно безработни със средно или висше образование и млади хора, които нямат квалификация и образование. Парите за тези насърчителни мерки са осигурени в настоящия бюджет, без той да бъде актуализиран, обясни Нинова.
Тя разясни, че средствата за заплащането на разходите по въведените мерки се определят всяка година в Националния план по заетостта към МТСП. Не може да се каже точен брой, защото не всички от тези 71 000 младежи ще се възползват. До края на тази година ще бъдат отделени около 500 000-600 000 лв. По прогнози за 2014 г. ще са необходими между 2 и 3 млн. лв., посочи Корнелия Нинова.
Промените целят да стимулират работодателите да наемат на работа младежи, които излизат за първи път на трудовия пазар. Държавата ще стимулира чрез заплащане за определен период от време - от 6 до 18 месеца, на част от осигурителните вноски за сметка на работодателя срещу задължението за продължаване на трудовия договор на работника за още 1 г. Средствата, които следва да бъдат предоставени на работодателите, ще бъдат 30% от дължимите осигуровки за първите шест месеца, 50 на сто за следващите 6 месеца и 75 на сто за последните шест месеца. С промените се осигурява и по-широк достъп на работодателите до участие в мерки за насърчаване на заетостта.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ