Много шум за нищо
/ брой: 184
След като се канят и кумят от самото начало на мандата на Тръмп, демократите в САЩ най-после събраха кураж да открият официална процедура по отстраняване (т.нар. импийчмънт) на американския президент. Поводът е натиск, който Тръмп оказвал върху украинския си колега Зеленски по повод разследване срещу бившия вицепрезидент Джо Байдън.
Работата обаче е там, че всъщност става дума за доста съмнителна схема, според която синът на Байдън бе включен след Майдана в ръководството на украинска енергийна компания със заплата от 50 хил. долара на месец. А пък Байдън-баща беше от най-активните поддръжници на преврата. Понастоящем вицето на Обама е кандидат за поста на Тръмп на изборите през следващата година и поне според медиите се очертава като фаворит за номинацията на демократите.
Настоящият президент прие с насмешка действията на опонентите си, като дори заяви, че това ще увеличи шансовете му за догодина. И всъщност е прав, защото дори ако процедурата бъде одобрена в долната камара на Конгреса, в горната републиканците имат сериозно мнозинство и Тръмп няма от какво да се притеснява. Освен това, дори ако теоретично приемем, че той бъде отстранен, това не значи нови избори, а просто ще бъде заменен от заместника си Майк Пенс. Който е известен с още по-твърдите си позиции както във вътрешната, така и във външната политика.
Така всъщност демократите се опитват не да свалят Тръмп, а да предпазят Байдън - който и без това се очертава като също толкова лош избор, колкото беше и Хилъри Клинтън. А раздухването на неговите гешефти из Украйна определено няма да помогне за кандидатурата му. И в крайна сметка всичко може да се окаже не само много шум за нищо, а и сериозен автогол за Демократическата партия. След провала с "руската намеса", второ фиаско почти сигурно ще гарантира втория мандат на Доналд Тръмп.