САЩ искат да сблъскат Китай и Турция
Вашингтон разширява присъствието си в Закавказието и се стреми да намали влиянието на Русия в този регион. За тази цел американците работят за създаването на нов търговски път, който ще засегне интересите както на Москва, така и на Пекин и Анкара, твърди турският вестник „Джумхуриет“
/ брой: 172
Мехмет Али ГЮНЕР
Cumhuriyet
За САЩ основното в международните отношения е къде отиват парите, тръбопроводите, коридорите. Въпроси като защитата на демокрацията, правата на човека и прозрачността на политическия процес не са основни. Това са тояги, с които се водят определени държави в желаната посока.
Защо САЩ, например, търсят споразумение между Азербайджан и Армения в Кавказ, без да се консултират с Русия? Защо заплашиха Грузия да не приеме закона за чуждите агенти? Защо САЩ и ЕС охладиха отношенията си с Грузия след приемането на този закон?
Преди два месеца търговският представител на САЩ Катрин Тай посети Казахстан и Узбекистан, за да предложи създаването на нов търговски коридор, свързващ Централна Азия с Европа през Кавказ и Турция. Всъщност Вашингтон предложи на Узбекистан и Казахстан да „заобиколят“ Китай и Русия.
Факт е, че Съединените щати са си поставили стратегическа цел: да отрежат инициативата „Един пояс, един път“, предложена от Китай, от редица региони. Миналата година, за да се противопостави на китайската инициатива, беше обявен спонсорираният от САЩ проект „Икономически коридор „Индия - Близкия изток - Европа“. Маршрутът е от Индия до Обединените арабски емирства по море, оттам до Израел по суша през Саудитска Арабия и Йордания, а след това отново до Гърция по море.
Сега САЩ планират да създадат коридор „Централна Азия - Кавказ - Европа“, насочен като цяло срещу инициативата „Един пояс, един път“ и в частност срещу Средния коридор, който е важен за сътрудничеството между Турция и Китай.
Турският външен министър Хакан Фидан посети Китай през юни тази година и даде сигнали, които разтревожиха турския проатлантически фланг. Едно от важните му послания бе следното: „Инициативата „Един пояс, един път” и предложеният от нас коридор придобиват още по-голямо значение. Стремим се да предприемем конкретни стъпки за хармонизиране на двата проекта и интегрирането им с други транспортни коридори, като „Пътят на развитието“ в Ирак“...“
И да напомним: играчът, който САЩ използваха и подхранваха, за да навлязат по-дълбоко в Централна Азия след разпадането на СССР, бе движението на Фетхуллах Гюлен*...
* Живеещ в САЩ турски проповедник. Обвиняван е от Анкара в създаването, ръководенето и действията на терористичната организация „Гюлен“, както и в организирането на опита за преврат в Турция през 2016 г. Критиците му го обвиняват в подкопаване на светския характер на Република Турция