Говорителят на Външно замазва след Борисов
/ брой: 67
Позицията на България в подкрепа на резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН не се е променяла от приемането на резолюцията. Това заяви говорителят на МВнР Весела Чернева по повод междуведомственото разногласие в държавата и по-конкретно изказванията на премиера Бойко Борисов, че операцията в Либия е "авантюра", която обаче по-късно той подкрепи.
Участието на България във военна операция е невъзможно, но страната е готова да участва в други аспекти на бъдещите действия на НАТО и Европейския съюз, които да осигурят пълното прилагане на резолюция 1973, бе обявено официално. Чернева допълни, че България е готова да участва в прилагането на оръжейното ембарго с фрегата от състава на българските ВМС, както и в хуманитарни мисии.
В момента в Либия са останали над 220 български граждани. Освен служителите на посолството има и 22-ма моряци на различни кораби в либийски териториални води. Възможно е да има и такива, които не са се регистрирали в мисията ни в Триполи, посочи Чернева.
На редовния брифинг на МВнР Чернева обяви и две нови назначения във ведомството. Бившият зам.-министър на външните работи в правителството на НДСВ Катя Тодорова става главен инспектор на МВнР, а бившият посланик във Вашингтон Лъчезар Петков бе представен като новия ръководител на кризисния център към МвнР.
Въпреки въпросите на журналисти Чернева не обясни причините за смяната на шефа на центъра. Тя посочи, че МВнР е повлияно от различни фактори и разчита на богатия опит на Петков. Скандално обаче говорителят не разреши на Петков да отговори дали е изгладил проблемите с НРС и как изобщо би могъл да ръководи центъра при това положение. Вместо това Петков бе изведен от залата. В коридора все пак той коментира, че: "Вашингтонската страница е затворена, гледаме в бъдещето, а не в миналото".
Заедно с посланика в Анкара Бранимир Младенов, Лъчезар Петков бе отзован по време на мандата на Румяна Желева като външен министър заради обвинения за изборни нарушения в мисиите през 2009 г.