16 Ноември 2024събота08:56 ч.

Евросъюзът отложи развода с Лондон

Сценарият "Брекзит" без споразумение" изглежда все по-реален

/ брой: 203

автор:Дума

visibility 1166

Европейските лидери се отказаха от извънредна сбирка през ноември, на която трябваше да одобрят окончателно условията на напускането на Великобритания. След тричасова среща в Брюксел в сряда, на част от която присъства и британският премиер Тереза Мей, 27-те президенти и премиери от ЕС решиха, че няма достатъчен напредък в преговорите, който да позволи тяхното приключване и уреждането на напускането. Октомври беше срокът, който ЕС си беше поставил за уреждането на развода.
Говорителят на председателя на Европейския съвет Аман Пребен съобщи, че в Брюксел не е чул никакви нови предложения от страна на британския премиер Тереза Мей. Така шансовете споразумението да бъде постигнато са почти нулеви. Председателят на ЕС Доналд Туск намекна, че би могло да не се стигне до сделка.
Основният проблем остава границата между Ирландия, която е в ЕС, и Северна Ирландия, която ще напусне общността като част от Обединеното кралство. Не е приключена и работата по юрисдикцията на Съда на ЕС и по участието на Великобритания във вътрешния пазар, обясни холандският премиер Марк Рюте след срещата.
Лидерите упълномощиха главния преговарящ на ЕС Мишел Барние да продължи преговорите с Лондон, като си запазиха възможността, ако той постигне сделка, да се съберат, за да я благословят.
Не е ясно колко още ще могат да продължат преговорите. Според дипломати Барние ще има време най-късно до втората половина на декември, тъй като споразумението за излизането трябва да бъде ратифицирано от Британския и Европейския парламент преди 29 март, когато Обединеното кралство ще престане да бъде част от ЕС. Формално обаче краен срок не е поставен.
Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни, който присъства на частта от срещата, на която беше и Тереза Мей, описа атмосферата като "по-спокойна" в сравнение с разговора между нея и останалите в Залцбург преди месец, когато ЕС отхвърли британския план за уреждане на раздялата. Той обаче добави, че в изказването на британския премиер нямало нищо ново, както и че Мей държала на идеята си за създаване на британска митническа зона, която е неприемлива за Европа, тъй като ЕС държи свободата на движение на хора да не се отделя от тази на стоките, капиталите и услугите.
Таяни добави, че Мей не е отхвърлила европейското предложение в случай на сделка да се удължи преходният период от 21 на 36 месеца. През това време цялото европейско законодателство остава в сила във Великобритания, но Лондон губи правото си на глас при вземането на решенията в ЕС. През този период Обединеното кралство ще продължи да внася лептата си в евробюджета, да бъде част от общия пазар и да спазва принципа за свободното движение на хора.
Според Брюксел 3-годишният преход е по-реалистичен срок за договаряне на новите търговски отношения между ЕС и Великобритания от предложените от британското правителство 2 години.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ