Великденска импресия в галерия "Джамията" в Дупница
/ брой: 88
Ценителите на художественото изкуство ще могат до 12 май да се насладят на великолепната съвместна изложба на проф. Емил Попов и Иван Стратиев, открита в галерия "Джамията" в Дупница. Това, което събира проф. Попов и Стратиев, е човешката близост, топлотата на пластичния израз в изкуството им. Проф. Емил Попов е роден в Кюстендил. Завършва НХА, специалност "Скулптура". От 2002 г. е професор по скулптура в академията. Живее в Перник, но ателието и сърцето му са в Дрен. Член е на СБХ. Така го представи Божура Кацарова - уредничка на галерия "Джамията". В началото на 90-те години на ХХ век влиза в световното изкуство. Във времето представя творчеството си на 3 континента. Има над 20 самостоятелни изложби в България и в големи галерии по света. Космосът на твореца, неговите бикове и новородени агнета са поставени в световни колекции в Белгия, в музея "Пушкин" в Москва, в Прага, Берлин, Норвегия, Япония, Индия, Холандия и др. Той е автор на бронзовия бюст на пророчицата Ванга в Рупите по случай 100-годишнината от рождението й. През 1988 г. участва в олимпиадата на изкуствата в Сеул. Проф. Попов е представен на множество международни скулптурни симпозиуми в Австрия, Япония, Индия, Белгия, Унгария и др. Неговите работи са притежание на Националната художествена галерия в София, в почти всички окръжни галерии в страната, както и в много частни колекции. В изложбата в галерия "Джамията" проф. Попов се представя с 12 пластики от цикъла "Животни" в техника бронз. В част от пластиките присъства темата за Христовия агнец. Скулптурите на Попов сякаш са пътували с машината на времето, защото излъчват нещо праисторическо и в същото време са в абсолютен мисловен и визуален синхрон с глобализацията на човечеството днес и утре, допълни Божура Кацарова.
Иван Стратиев е роден в Трън, завършил е Великотърновския университет, специалност "Графика". Член е на СБХ. Живее в София. Първата си самостоятелна изложба прави през 1987 г. Има над 40 самостоятелни изложби в София, Варна, Перник, Пазарджик, Виена, Прага и др. Стратиев е елитен творец, с различна физиономия. Смислово се самоопределя като анахронист. Започва с реализъм, преминава през метафизичното и стига до сюрреализъм, каза Божура Кацарова. Той участва в първата в България изложба "Анахронизъм" съвместно с Живко Мутафчиев, Иван Иванов-Йоаний и др. Удостоен е с годишните награди на редица български галерии, както и с приза "Златен звънец" - Перник '98. Учредител е на арт група съвместно с Георги Динев, Николай Янакиев, Валери Желязков и Атанас Гаджев, с които реализира няколко изложби в София, Пловдив, Шумен и др. Според Стратиев изкуството не се разбира, а се преживява. Неговите творби са истински пир за сетивата, съчетават изтънченост и артистичност. Графиките са малък формат, носят особена интимност и оригиналност. Авторът създава свой метафизичен свят на привидна хиперреалност. Стратиев представя разнообразна колекция от 25 маслени композиции с хора и портрети. Сред тях са "Есенен натюрморт", "Театър", "Морска градина" - акварели, и др.
На откриването на изложбата свои стихове рецитира поетесата Веска Гювийска, църковно-славянски песнопения изпълни черковният хор при храм "Св. Георги Победоносец" в Дупница. Присъстваха много общински съветници, бизнесмени, представители на галерия "Резонанс" - Пловдив, известният художник Николай Янакиев, който е дупничанин, представители на фондация "Ванга" и много други.