16 Ноември 2024събота03:03 ч.

Вече и ЕС гледа турски сериал

/ брой: 134

автор:Георги Готев

visibility 3397

Слава богу, модата на турските сериали не е достигнала до белгийските телевизии. Изглежда има някаква културна бариера, която пречи да дойдат чак дотук. Но в Брюксел мнозина наблюдават с растящ интерес протестите на турското гражданско общество срещу режима на Ердоган и гадаят докъде тези събития могат да доведат.
Не са малко тези, които правят паралел с Арабската пролет, която беше истински резил за ЕС и за най-влиятелните страни членки, защото изведнъж се оказа, че големите "приятели" като тунизийския Бен Али или египетския Мубарак били диктатори. И сега има теоретична опасност да се окаже, че Реджеп Тайип Еродган, важният съюзник, е ислямист и диктатор. Но докато е на власт, той остава съюзник.
Колегата ми Веселин Желев от вестник "Труд", с когото всеки ден търкаме седалките на пресцентъра на Еврокомисията, написа добър коментар, в който сравни Ердоган с Бойко Борисов. Основното в тезата му е, че в нашия регион Западът си затваря очите за моралните и демократически атестати на лидерите, успяли да излъжат народа в подобието на избори, които провеждаме. "За Ориента стават", казва за тях добрият стар Запад.
И други добри сравнения прави Весо, като това, че протестите и у нас, и в Турция избухнаха не заради липсата на демокрация, а за "битови" поводи - у нас за сметките за ток, в Турция заради застрояването на парк. Все пак ми се струва, че у нас народът излезе на улицата, защото му бръкнаха в джоба, докато в Турция протестът не беше първосигнален.
Ще добавя две допълнителни прилики. Както в България, така и в Турция протестите не подобриха позициите на основната опозиционна сила - у нас БСП, а при комшиите Турската Републиканска Партия на Кемал Кълъчдароглу, която нарича себе си лявоцентистка и има асоцииран статут към ПЕС. Причините със сигурност са различни, но фактът ми се струва неоспорим. И залужаващ отделен анализ.
Впрочем Кълъчдароглу неотдавна направи гаф, като сравни Ердоган с Башар Асад, което предизвика остра реакция от лидера на социалистите в Европарламента Ханес Свобода. Случката беше експлоатирана максимално от пропагандата на Ердоган, която удари основния си политически противник.
Другата прилика е, че и в двете държави ГЕРБ на Борисов и АКП на Ердоган изграждат своята електорална база сред -  как да се изразя - по-простата част от населението. Това е видимо дори и в Брюксел, където сред тези, които подкрепят Ердоган и наричат протестиращите "ционистки агенти", са членове на персонала, който чисти помещенията, в които работя. Не искам да обиждам ничии религиозни чувства, но жените на турските чистачи, които познавам, ходят забулени. Имам много турски приятели, мъже и жени, големи интелектуалци, които много държат да изглеждат като западняци.
Мозъкът на човека представлява средно 80% вода. Но съдейки по изявленията на Борисов, особено след като е в опозиция, той очевидно търси опора сред тези с водно съдържание над средното. Дано не съм прав, но си мисля, че в нашия географски район те са устойчиви мнозинства.
Но нямам предвид само рeгиона, в който се е ширила Османската империя. Лумпенизацията е особено видима в Италия, която теоретично се води част от Запада. Неслучайно Берлускони продължава да е на власт, макар и в сянка, вместо да се намира в затвора, където му е мястото. Самият той беше архитект на масовото затъпяване чрез медийната си империя и чрез контрола, който установи върху държавната телевизия. Повечето италиански сапунки по нищо не се отличават от турските. Жал ми е и за гърците, където под натиск на Тройката ще закриват държавните медии.
Самата Тройка, състояща се от представители на Комисията, Международния валутен фонд и Европейската централна банка, се превръща в антидемократичен символ, защото никой не я контролира. Идват трима чиновници в дадена държава, вчера Гърция, днес Кипър, утре би могла да бъде Словения. И правят, каквото си искат. В един таен доклад, изтекъл преди седмица в медиите, МВФ си призна грешките в Гърция, а именно, че мерките за затягане на коланите, които е препоръчала, са имали много по-негативен ефект, отколкото се е очаквало. Но Комисията отказа какъвто и да било упрек, въпреки че решенията са взимани заедно. Да не говорим, че Комисията проспа проблемите с Гърция, чак докато ножът опря до кокала. И да е имало грешка, какво? Пациентът почина, но операцията е успешна!
Ако с безразсъдните си мерки за затягане на коланите Тройката се превърне освен друго и в оръжие за масова лумпенизация, прогнозата ми е, че с ЕС и с демокрацията е свършено. При подобен колапс културно и политически ние ще бъдем част от географската зона, в която се гледат турски сериали. Затова и турските протести са толкова важни. А може би е възможна и друга Турция, модерна, светска и отворена към света?
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ