Здраве
Споко, мамо!
Пролетните алергии - подмолни и упорити
/ брой: 52
Слънцето, зелената тревичка и цъфтящите дръвчета лесно мамят майки и деца за дълги игри и разходки през ранната пролет. Нямаме търпение да пуснем малчуганите да тичат из поляните, погалени от топлите лъчи, особено след зимните месеци, през които децата приличат на опаковани ескимоси.
Тъкмо сме прогонили зимните настинки, грипа и сополите, захвърлили сме шапки, шалове и ботуши и изобщо не подозираме какъв "шпионин" дебне детското телце. Какъв подмолен нападател може да превърне пролетния ни ентусиазъм в безконечна битка със зачервени очи, възпалени уши, непознат обрив, подут нос.
Склонни сме да подценяваме пролетните алергии, които може да се окажат упорити и потайни спътници на малчуганите. Още повече, че често можем да ги объркаме с настинка или отравяне и погрешното лечение да обостри и удължи страданието.
След зимата децата по-рядко са били на въздух, хапвали са по-малко натурални витамини и са изтощили имунната си система от битки с грип и настинки. Затова организмът им лесно се поддава на алергените, които атакуват неочаквано и често под открито небе.
Децата между 2 и 5 г. са най-податливи на пролетните алергии. Често първите симптоми са сходни с вирусите, които хлапетата лепят в детската градина и трудно можем да ги разгадаем навреме. Има няколко признака, които трябва да обострят вниманието ни и евентуално да ни заведат при алерголог:
- Зачервени и сълзящи очи и запушен нос. Полените често дразнят нежната детска лигавица. Отделянето на гъст секрет от очите, сърбежът и зачервяването може да се объркат с конюнктивит. Ако се касае за алергия, трябват специални медикаменти, които лекуват не само очите, но и се борят с алергена причинител.
- Обрив по тялото. Има деца, които реагират на полените и дори на по-силното слънце с обрив. Обикновено се появява по откритите части на тялото, които са с досег до околната среда - врат, ръце, долната част на краката. Първо трябва да се изключи хранителна алергия и после да се пристъпи към борба с причинителя.
- Ушна инфекция. Сенната хрема засяга първо лигавицата на носа, но раздразнението може да премине към ушите или гърлото и може да объркаме състоянието с настинка.
Хрема, която се обостря, след като малчуганът е бил на открито - сополите при настинка се повлияват добре от чистия въздух и се засилват при досег с домашен прах и непроветрени помещения. При алергия е обратното - нослето капе като чешма при излизане навън, появява се учестено кихане, понякога детето се дави от липса на въздух. Алергията може да е по-упорита и да се нуждае от по-агресивни препарати, за да не отключи астма.
Неприятното при всички алергии е, че трябва да се избягва контакт с причинителя. При пролетните алергени - полени, трева, слънце - това е почти невъзможно. За да не тъпчете детето с лекарства, може да направите няколко неща, за да облекчите състоянието, докато пролетта поотмине. Пиенето на повече течности винаги помага - организмът изхвърля токсини чрез водата. В помещението, където децата спят, е добре прозорците да са затворени, докато детето е вътре. Разходките да започват след 10 ч., защото рано сутрин се отделя най-много цветен прашец. Ако е ветровито, по-добре да играят далеч от треви и дървета, а след разходка дрехите задължително да се сменят, защото по тях полепват полени и прашец.