16 Ноември 2024събота12:14 ч.

От печат излезе "Българско Възраждане, Идеи, Личности, Събития"

С помощна на Общобългарския комитет и фондация "Васил Левски" имаме годишник, който да вдъхновява бъдещите поколения

/ брой: 186

автор:Христо Цеков

visibility 6526

Впечатляващо е присъствието на Общобългарския комитет и фондация "Васил Левски" в обществено-културния живот в България.  Безспорна даденост, която доказва, че и една неправителствена формация, когато се изгражда и действа върху непоклатими национални принципи, особено при отстояване на българщината, може да се приема без резерви от сънародниците и от обществото, в това число и от участващата в държавното управление политическа сила. Независимо с какъв градус се вписва в утрото и с какво кръвно налягане прави равносметка вечерта за изтеклия ден.
Многообразни са формите на професионални изяви на Общобългарския комитет "В. Левски" като не бива да пропускаме неговата ефективна и продуктивна издателска дейност. В тази посока особено внимание заслужава съхранената традиция, чрез обемни сборници-годишници,

да запознава обществото с идеите

личностите и събитията от годините на Възраждането. Казвам съхранена традиция, защото в ръцете ни е поредният книжен продукт, годишник - том 12/2010 г., произведението "Българско Възраждане, Идеи, Личности, Събития". Редакционната колегия, оглавявана от професор д.и.н. Дойно Дойнов е в състав: проф. д.и.н. Иван Стоянов, ст.н.с. д-р Огняна Маждракова-Чавдарова, доц. д-р Стоян Джавезов, Христо Ковачев, компютърна и техническа обработка от д-р Екатерина Захариева и Иванка Николова. Както в по-голямата част от поредицата досега, и в този случай, реализацията се осъществява от издателство "Златен змей".
В повечето случаи досега съответният том е свързан с дадена историческа годишнина, като например: том 4/2002 г. е посветен на 125 години от Априлското въстание и 180 години от рождението на Г.Ст. Раковски; том 9/2007 г. - на 170 години от рождението на Васил Левски... Този том 12/2010 г. е посветен на 125 години от Съединението 1885 г. Юбилейна годишнина, която предопределя главното в съдържанието на творбата.
Приоритетност, която не е попречила на редакционната колегия да реши и да отдели място за водещата статия да е посветена на патрона на комитета: "Уроците на Апостола - послание за бъдещето" от проф. д.ф.н. Орлин Загоров. Да се преразказва дълбоко аналитичната позиция на известния автор, не е възможно в няколко вестникарски реда. Единствения начин да се разбере философията за съжденията по поведението на Апостола, е да се прочете поднесената професионална изследователска работа на автора.
Всъщност в този том са композирани 9 глави, в които измежду 25-те автори са имената на акад. Константин Косев, проф. Минчо Драганов, проф. Цветана Павловска, проф. Димитър Овчаров, ст.н.с. Христо Темелски, ст.н.с. Василка Танкова, проф. Николай Жечев и др.
Във всяка глава съответните теми са в съзвучие със съответния жанр в творбата. Да се изброяват всички теми, навярно ще е досадно, но понеже годишникът е

посветен на Съединението 1885 г


изкушавам се да "фотографирам" тази глава от книгата с посочване на авторите и темите без коментар и анализ, което ще сторят читателите.
Водещо е заглавието на интервюто с проф. Андрей Пантев - "Съединението 1885 г. - епохално събитие в новата българска история". На следващо място проф. д.и.н. Иван Стоянов ни предлага: "Съединението и Сръбско-българската война в политиката на либералите-каравелисти". Авторът Тодор Ташев прави обширна интерпретация на "Захари Стоянов и "Записки по българските въстания". Проф. Дойно Дойнов предлага темата за "Капитан Петко Киряков - място и роля в българската история и народната памет". Д-р Ана Рабаджийска запознава читателите с "Приносът на населението от Пазарджишко при подготовката и осъществяването на Съединението и в Сръбско-българската война". В статията на ст.н.с. д-р Атанас Шопов се говори за "Панагюрци в съединисткото движение и Сръбско-българската война 1878-1885".
Излишно е да обобщавам значимостта и стойността на тематиката в тази част на книгата в навечерието на юбилейната 125-годишнина на историческото събитие - Съединението 1885 г. В това ще се убеди всеки, който разтвори страниците на годишника - том 12 на Общобългарския комитет "Васил Левски" - "Българското възраждане, Идеи, Личности, Събития". Този продукт е от

безспорна значимост за всеки сънародник

отстояващ българщината като има сове място и на свободния български пазар на книгата .
Разпространението на годишниците на комитета върви по линия на организационната му структура чрез комитетите по места, а чрез тях е и връзката им с читалища, училища и други културни институти.
В този проект идеята не е най-вече поради финансова изгода, а заради значимостта му, изградена на основата на богатата тематичност. Да не забравяме, че много от сънародниците ни проявяват интерес към научното печатно слово. Независимо от интернетизацията и разпъването на кръст на БАН от случайно попаднали люде в управлението на държавата. Но това все пак са преходни хора, а сътвореното в науката си остава в живота и е с поглед към бъдещето...
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ