Няма място за сръдни
/ брой: 79
Евгени ГАВРИЛОВ
Антимонополната комисия изведнъж се оказа обидена от критиките, че не прави нищо срещу поскъпването на горивата. А точно тази структура няма никакви основания да се сърди, защото с работата си през годините, когато Бойко Борисов бе на власт, тя заслужено си извоюва подобна обществена оценка. Точно картелните цени на горивата у нас отдавна поставят въпроса за работата на КЗК. Тя прави безчет секторни анализи и въпреки това дълги години не можа да види очевадното - че картел на цените на бензина у нас има.
През пролетта на 2017 г. антимонополният орган прекрати производството срещу шестте дистрибутора на горива по обвинението, че са в картелно споразумение за цените. КЗК, която се кълнеше, че този път разполага с категорични доказателства, че "Лукойл България", "Еко България", "Шел България", "ОМВ България, "НИС Петрол" и "Петрол" са договаряли цените си и ще има наложени глоби, изведнъж започна да твърди, че няма основания за продължаване на производството срещу тези фирми.
КЗК предписа смешни мерки. Забрани на шестте фирми да обменят информация с дружества, които са техни конкуренти, и служителите на различните търговци да си говорят за цени.
Но да са само горивата, здраве му кажи.
Неведнъж е ставало дума за съмнителния ефект от дейността на безбройните регулаторни органи у нас. Образувания като КЗК, КЕВР, КФН, КЗП и т.н., вместо да създават благоприятни условия за дейността на хората и бизнеса, бяха използвани по времето на ГЕРБ като политически бухалки.
Настоящият състав на Комисията за защита на конкуренцията взе редица спорни решения. Най-фрапантният случай обаче бе сделката за ЧЕЗ. Първо КЗК забрани на "Еврохолд" да купи чешките активи, защото можел да "злоупотребява с пазарната си сила". Тези аргументи увиснаха във въздуха след появилите се записи, на които се чува глас, напомнящ този на премиера Борисов. В тях се говореше именно за "Еврохолд". А гласът се заканваше "да размаже физиономията" на собственика на компанията (Асен Христов). "Иначе раздуйте това, че вкарах КФН по "Еврохолд", на тоя да му размажа физиономията, че не се съобразява с мене, това е много важно!", нареждаше Той. И после изведнъж сделката стана.
Същото беше и с недопускането на чешкия бизнесмен Петр Келнер да купи "Нова телевизия", по-късно разрешено на братя Домусчиеви.
Място за сръдни няма. Просто това са фактите.