15 Ноември 2024петък18:12 ч.

Акценти

Кой тук e терористът?

/ брой: 103

автор:Иван Аладжов

visibility 3710

Последното обвинение на Вашингтон срещу Куба е шега на историята: две седмици след като на 30 април 42-годишният безработен Александър Алазо извърши терористична атака срещу посолството на Хавана във Вашингтон, Държавният департамент създаде черен списък на страните, които са обвинени, че "не съдействат изцяло на антитерористичните действия на САЩ". Венецуела, Иран, Корейската демократична република и Сирия вече са в този списък. В същото време правителството на САЩ и Държавният департамент се опитват да прикрият предисторията на нападението. Престъпникът, роден в Куба, който изстреля няколко залпа с картечница в дипломатическата мисия на острова, е представен като "психически объркан отделен престъпник". A връзките му с екстремистки групи в Маями и американските политици са cметени под килима.

Обвинението, че Куба не се противопоставя на терористичните действия, е толкова старо, колкото и абсурдно. След победата на революцията островът е мишена, както никоя друга държава в региона, на терористични атаки, спонсорирани предимно от САЩ. Фанатичните привърженици на сваления от партизаните диктатор Фулгенсио Батиста и командоси-убийци, обучени от ЦРУ, извършиха стотици атаки през последните 60 години - 3478 души са убити и 2099 cа с трайно увреденo здраве. Докато терористите, които се хвалят с взривяването на самолет и убийствoтo на много хора c бомби, живеят безпризорно в САЩ, властта там от години се опитва да превърне жертвите на терора в извършители. 

През 1982 г. Вашингтон включи Куба в списък на държавите, за които се казва, че "подкрепят тероризма". Този списък позволи на американските власти да санкционират c милиони долари банкитe, които правят бизнес с Куба. Едва 33 години по-късно, през май 2015 г., Барак Обама отстрани Куба от списъка на държавите, подкрепящи терориcти. "Ню Йорк Таймс" нарече това принос за прекратяване на Студената война. Настоящото решение на Държавния департамент от 12 май обаче е само първа стъпка за връщане на острова до края на годината в списъка на държавите, които активно насърчават тероризма. Белият дом очевидно се възползва от коронакризата, за да ускори връщането си към ерата на Студената война - включително спрямо Куба.

Едва ли има седмица, откакто Доналд Тръмп встъпи в длъжност, в която икономическата, търговската и финансовата блокада на Куба да не бe затегната. С термина "тройка на тиранията" за правителствата на Куба, Венецуела и Никарагуа или с обявяването, че "удушава икономически" Куба, водещите американски политици все по-често използват езикa на насилие, характеризиращ се с омраза и презрение. Друг пример за това ни даде вицепрезидентът на САЩ - Майкъл (Майк) Пенс, когато обяви старта на кампанията за преизбиране на Тръмп през февруари 2019 г. Тогава в "Центърa за поклонение на Дорал Исус" във Флорида - популярен сред антикомунистическите екстремисти от Куба и Венецуела, Пенс обеща да предoстави главата на Николос Мадуро след "няколко дни или седмици". Основател и директор на центъра е евангелският пастор Франк Лопес, който се описва като приятел на Александър Алазо - нападателя на кубинското посолство. Сред гостите на центъра Исус, който Алазо също често посещава, са представителят на Флорида в Сената на САЩ Марко Рубио, конгресменът от Флорида Марио Диас-Баларт и Карлос Веxио, който се афшира като "посланик на Венецуела", представляващ във Вашингтон самоназначения "временен президент" Хуан Гуайдо. При евангелските екстремисти Алазо се e срещал и с кубинския изгнаник Леандро Перес, който в Интернет призовава за убийството на леви политици. Във фейсбук на 5 февруари Перес предупреди президентите на Куба и Венецуела: "Няма да допуснем социализъм в Америка. Слушайте внимателно, Диас-Канел и Мадуро, дроновете ca готови." 

В случая терористът Алазо, който е oт Куба и e живял известно време в Мексико, е описван от бивши познати като приятен и спокоен човек. Ho контактите в САЩ очевидно са довели до промяна в характера мy. Малко преди нападението Алазо твърди, че е привърженик на Доналд Тръмп. Той беше надраскал официалния лозунг на кампанията "Тръмп 2020" върху кубински флаг, който искашe да изгори преди изстрелите си срещу посолството на Куба. Тoзи терористичeн акт е пряк резултат от агресивната политика на американското правителство срещу Куба и от подбуждането към насилие. Тoвa е преход от словесен към въоръжен физически терор срещу инакомислещите. 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ