Историческият музей във Велинград гостува в Кюстендил с две изложби
/ брой: 76
Историческият музей във Велинград гостува на Регионалния исторически музей в Кюстендил с изложбите "Писани яйца от Чепинския край" и "Николай Гяуров - Великият бас".
Втората експозиция проследява израстването на таланта на един от най-известните оперни певци на световната сцена и показва най-значимите му роли. В нея са цитирани мисли, впечатления, отзиви на известни авторитети - журналисти, диригенти, оперни певци и хора, свързани с изкуството. В изложбата се припомня, че Николай Гяуров е определян като бас номер 1 на планетата. Роден е през 1929 г. в село Лъджане, днес квартал на Велинград. Учи оперно пеене в Софийската музикална академия, а след това продължава обучението си в Москва. Кариерата му започва след спечелването на престижните конкурси за оперни певци във Варшава и Париж. Дебютира в Москва в ролята на Дон Базилио от "Севилският бръснар" на Росини. Връща се в България и прави дебюта си в Софийската народна опера през 1955 г., също като Дон Базилио. Изпълнява роли в Болшой театър, виенската Щатсопера, парижката Гранд опера, миланската "Ла Скала", лондонската "Ковън гардън" и нюйорската Метрополитън опера, както и на сцените на много други престижни театри. Забележителни са ролите му на Мефистофел във "Фауст" на Гуно, на Филип II в "Дон Карлос" на Верди, на Дон Жуан в едноименната опера от Моцарт и Борис Годунов в едноименната творба на Мусоргски. Гяуров умира в Модена, Италия, на 74 години.
Експонатите и таблата от изложбата "Писани яйца от Чепинския край" представят восъчната техника за украса в България и Европа, както и нейното прилагане конкретно във Велинград и Ракитово. В изложбата са включени прекрасни образци на великденски писани яйца от страната и чужбина, с акцент на тези от Чепинския край. Представени са също различни обреди от Велинградско - Цветница, Великден и Гергьовден, в които определена роля играят великденските яйца.
Изложбите са подредени в музея "Димитър Пешев" и Емфиеджиевата къща в Кюстендил.