16 Ноември 2024събота09:14 ч.

Снимки БТА

24 май сят

24 май по света

Една малка България в Будапеща

/ брой: 96

visibility 528

Страницата приготвиха Юри Михалков и Таня Глухчева

След двегодишно строителство на 25 май тази година ще бъде официално открит Българският културно-образователен център в Унгария. Това съобщи за БТА Светла Кьосева, преводач на унгарска поезия и проза, преподавател в Будапеща и главен редактор на българо-унгарското списание за култура и обществен живот „Хемус“.
По думите Й центърът завършва ансамбъла от сгради, които оформят една малка България. В новото здание ще се помещават образователните и културните институции и неправителствените организации на българската общност: Българската двуезична детска градина, Българското училище за роден език, Българският културен, документационен и информационен център, Българският изследователски институт, Българският театър (Малко театро), Българската галерия и Администрацията на Българското републиканско самоуправление.
Изграждането на новия български Културно-образователен център е резултат на усилията на ръководителите на българските организации и институции и най-вече на председателя на Българското републиканско самоуправление д-р Данчо Мусев, отбелязва Светла Кьосева.
"Благодарение на авторитета на българската градинарска емиграция и лично на усилията на д-р Мусев, българите в Унгария се радват на авторитет и получават всестранна подкрепа за своята образователна и културна дейност, за съхраняването на българската общност и нейните традиции", добавя тя.
Същия ден в общия двор на църквата и културно-образователния център ще се състои и традиционният пикник на българите в Унгария, на който се стичат българи от цялата страна и с който всяка година – вече повече от столетие – се отбелязва Денят на Кирил и Методий, на българската култура и славянската писменост.

Кипър се запозна с цивилизациите по нашите земи

Лекция на тема „Българските земи в древността“ се състоя в залата на Съюза на българите в Кипър. съобщиха от Съюза за рубриката „БГ Свят“ на БТА.
Миглена Димова докторант на Софийски университет “Св. Климент Охридски”, Исторически факултет, катедра “Стара история, тракология и средновековна история” и специализант по програмата „Еразъм+“ в Кипърския университет, представи на достъпен език, без неразбираеми термини, разказа за древните цивилизации по нашите земи и достигналите до днес доказателства за тяхното съществуване. Лекцията породи оживена дискусия, отбелязаха от Съюза на българите в Кипър.
Събитието е част от календара на 26-ото издание на „Дни на българската култура в Кипър“ организирано от Съюза и под егидата на Посолството на България в Кипър.

В рамките на Дните на българската култура в Кипър на 11 май беше представена книгата „Скритото очарование на Кипър: островът, хората, историята“ на Христо Георгиев (бивш посланик на България в Кипър). На 12 май Съюзът на българите в Кипър и Танцов ансамбъл „Канатица“ участваха във фестивала „Панаир на разнообразието“.
Дните на българската култура ще продължат до края на май, като за 25 май е планирано тържество „Предаваме завета на първоучителите“, посветено на десетгодишнината на Българското училище „Никола Вапцаров“- Никозия, Кипър, и Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
На 31 май  проф. Димитър Симеонов ще изнесе лекция на тема „Прозренията на акад. Анастас Иширков за българската национална идентичност и приносът му към световното културно развитие“. Ще бъде представена и дигиталната книга по проект, финансиран от Министерство на образованието и науката на България, по националната програма „Неразказаните истории на българите“. Събитието ще се проведе в Кипърския университет в Никозия.

Светите братя събраха над 5000 сънародници в Чикаго

Над 5000 души се събраха в чикагското предградие Елк Гроув Вилидж, за да отбележат Деня на българската азбука и култура, макар и няколко дни по-рано. Парадът на България в американския град се провежда за трета поредна година, като е и най-голямото събитие за общността там.
Генералният консул на България в Чикаго Светослав Станков съобщи и две добри новини на сънародниците ни. До няколко месеца изпитът за шофьорски книжки в щата Илинойс ще може да се взима и на български език. Освен това предстои и издаването на нов, съвременен превод на пътеписа "До Чикаго и назад" на Алеко Константинов.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ