16 Ноември 2024събота12:11 ч.

Добрата тема - България

/ брой: 82

автор:Искра Милева

visibility 1857

Избраните от народа да представляват неговите интереси в парламента са точно 240. Понякога обаче се замисляме коя е темата, която би обединила всичките избраници именно за благото на този народ. Дали темата ще е скандална или не, всъщност вече не е интересно. Защото народът се умори и от скандали.
Скандалите обаче не липсват. А последният е около подписаните, неподписани, парафирани или не договори за строежа на АЕЦ "Белене". Темата отново се обърна на "скандал заради скандала" и не завърши с решение на проблема. Въпреки че хората май повече ги интересува ще я има ли централата или не. Често обаче, когато има скандал, лъсва прокарването на нечии лобистки интереси. Иначе едва ли би се стигнало до толкова остър конфликт - да се уволнява шеф на НЕК, да не се уволнява, министърът на енергетиката да настоява да го уволни.
Три дни депутатите чакаха да получат отговор от Трайчо Трайков по казуса "Белене". Което е показателно, че има скандал и то немалък. В крайна сметка той се появи в парламента. Даде донякъде ясни, донякъде - недотам ясни обяснения. Слушаха го не повече от 1/3 от народните избраници.
И тук хората започват да се питат - има ли скандал, няма ли и наистина ли темата е важна за България? От една страна, е вярно, че депутатите е добре да слушат народа в избирателните си райони. И от присъствието им в парламента само за бройка няма особен смисъл. По-смисленият вариант май наистина е в нужния момент на банките да са именно експертите по злободневната тема. От друга страна, може би по подобна тема трябва да вземат отношение всички експерти. От трета страна, най-важното в случая е какво ще чуят. Защото именно тема като "Белене" показва отношението на управляващите към бъдещето на страната. А един министър просто се изказа, без да стане ясно какво иска да каже. Което е жалко.
Жалко е и това, че го слушаха едва една трета от депутатите. Жалка е и позицията на част от избраниците - на тези от Синята коалиция, които, вместо да говорят по същество, демонстрираха непрестанна излишна нервност. Жалко е, защото подобно поведение показва не друго, а нервността, която проявява човек, поел важни ангажименти, но неуспял да ги изпълни. Управляващите от ГЕРБ също не останаха без позиция. Според нея със споразумението за АЕЦ-а не са предадени националните интереси. Това е добре. Но е жалко, че изразиха тази позиция не в зала, пред колегите си, а в кулоарите, пред медиите.
И от важната за народа и държавата тема "Белене", ако не друго, стана ясно, че това Народно събрание все още не може да влезе в истинската си роля. Едни подскачат и нервно следят само своите интереси, други - имат позиция, а не я казват в зала. Защото народът ще разбере, че тези депутати работят за него тогава, когато има спор по същество в зала и реални решения.
Темата, която може да обедини народните избраници, е не друга, а България и хората, които, живеят тук. Може би е крайно време 41-ото Народно събрание да разбере това.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ