15 Ноември 2024петък21:13 ч.

Диалог между глухи

Политическата безизходица пречи на напредъка на Албания към ЕС

/ брой: 154

автор:Дума

visibility 2318

Бризеида Мема
АФП

Политическата безизходица в Албания между властта и опозицията, която оспорва резултатите от парламентарните избори на 28 юни 2009 г., навлезе във втората си година и рискува да попречи на напредъка на страната по пътя към ЕС.
Никакво решение не изглежда да се очертава, а тъкмо обратното, тъй като социалистическата опозиция обяви миналата седмица, че възнамерява отново да се въздържи от гласуване на законите в парламента, някои от които са искани от ЕС и изискват квалифицирано мнозинство.
"Опозицията няма да гласува никакъв закон в парламента и нашата борба ще се засили в следващите месеци, ако правителството не се вслуша в нашите искания", повтори в петък пред журналисти ръководителят на албанската Социалистическа партия и кмет на Тирана Еди Рама.
От една година диалогът се води между глухи. Опозицията, която обвинява управляващите във фалшификации, настоява за ново преброяване на гласовете от парламентарните избори от юни 2009 г. Управляващите отговарят, че това изискване е невъзможно, тъй като вече бе отхвърлено от правосъдието.
Бойкотът на парламента от опозицията означава конкретно, че някои закони като този за функционирането на правосъдието, засилвайки независимостта му, няма да може да бъдат приети, тъй като изискват квалифицирано мнозинство от 84 депутати, следователно и подкрепа от гласовете на опозицията.
Парламентарните избори през юни 2009 г. бяха спечелени с малка преднина от Демократическата партия на премиера Сали Бериша, който с подкрепата на малка формация - Социалистическо движение за интеграция, успя да състави правителство. Социалистическата партия разполага с 65 места в парламента, който включва 140 депутати.
Според някои привърженици на мнозинството опозицията планира още отсега да се въздържи от участие в местните избори следващата година.
"Целта на опозицията е да подготви терена за бойкот на предстоящите местни избори", заяви ръководителят на парламентарната група на Демократическата партия Астрит Патози.
Изборите системно са давали повод в Албания за различни обвинения в измама след падането на комунистическия режим в началото на 90-те години, но сегашната криза е най-дългата, която преживява страната.
Опозицията вече бойкотира в продължение на няколко месеца работата на парламента и организира големи демонстрации в Тирана, за да бъдат чути исканията й.
Няколко опита за европейско посредничество бяха предприети специално от европейски депутати, но без резултат.
Изцяло действайщи институции, специално парламентът, са гръбначният стълб на една укрепена демократична система и важен политически критерий за европейска интеграция, припомни наскоро Европейският парламент в резолюция.
Политическата криза заплашва да накърни имиджа на страната пред европейците. Албания представи кандидатурата си за членство в ЕС през април 2009 г. или един месец преди началото на сегашната криза.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ