"Галъп":
Без Бареков и "Атака" в парламента
2013 г. ще бъде запомнена с политическата конфронтация, констатират социолозите
/ брой: 295
Ако изборите са днес, партията на Николай Бареков и "Атака" остават вън от парламента. Това сочат данни от новото социологическо проучване на агенция "Галъп", обявени вчера. "България без цензура" биха подкрепили 2,1% от хората, а "Атака" - 1,8%..
При евентуални предсрочни избори сега БСП ще бъде първа политическа сила с 22,8%, следвана от ГЕРБ с 18%. След тях се нареждат ДПС (6,1%) и Реформаторският блок (4,8). При Реформаторския блок отново се наблюдава тенденцията да се сумира процентът от всички партии в него, защото хората не го разпознават като единен политически субект
2013 г. ще бъде запомнена с политическата конфронтация, заяви шефът на "Галъп" Първан Симеонов, който анализира изследването, направено между 28 ноември и 5 декември. Той коментира, че се наблюдава известно успокояване на напрежението спрямо ноември. "Общите нива на обществена тревожност остават високи, но покачването им, което "Галъп" регистрира през ноември, не се е оказало трайна тенденция", обясни социологът. Допитването показва, че подкрепата за протестите и искането за оставка не се задържат на по-чувствителните нива от предходния месец. 62% са с впечатлението, че протестите отслабват, а 13% са с противоположно впечатление. Ако протестите продължат, те в крайна сметка ще успеят да постигнат оставка на кабинета и предсрочни избори, смятат 26%, но 47% са на обратното мнение. Според данните от изследването обществото е останало с положително впечатление и от двете непосредствени страни на протеста - протестиращи и полиция. Почти половината от запитаните оценяват действията на полицията като нормални и в рамките на закона.
Обобщение на "Галъп" сочи, че от последните 20 години президентската институция е стигнала нива на недоверие, които за последно са установявани в края на мандата на Желю Желев. "Никога в толкова ранен етап от мандата си действащ президент не е бил в толкова неизгодна позиция като обществена подкрепа", каза Симеонов.
70% от анкетираните продължават да са настроение песимистично за бъдещето на България.
Политологът Димитър Ганев обяви, че 43 на сто са съгласни, че страната трябва да оказва помощ на сирийските бежанци у нас. Близо 1/3 обаче са на мнение, че България не трябва да приема бежанци от Сирия и трябва да изгони всички, които вече са влезли в страната.