Експерти:
България трябва да премине през "долината на плача"
/ брой: 283
Политолози и социолози се обединиха вчера около твърдението, че България като посткомунистическа държава трябва да премине през "долината на плача". Това стана по време на дискусия "Накъде върви България" организирана от фондация "Фридрих Еберт" и Института за политически и правни изследвания. Експертите са категорични, че главните проблеми в държавата са липса на диалог, неработещи институции и най-вече правосъдната система.
Пенчо Хубчев от "Фридрих Еберт" заяви от името на фондацията, че правителството на Пламен Орешарски има нейната подкрепа, защото е спряло порочните практики в обществото по времето на ГЕРБ и е заложило на социалните мерки. За протестиращите от началото на мандата на Орешарски Хубчев заяви, че няма да поставя въпроса къде са били през последните няколко години. Той ги призова да започнат да търсят диалог с правителството, а опозицията да спре да саботира работа в Народното събрание.
Проф. Георги Карасимеонов от Института за политически и правни изследвания припомни, че в началото на прехода в България е съществувало виждане, че страната бързо ще премине през промени към демокрация и пазарна икономика. "Оказа се, че това е било илюзия, защото дори членството в НАТО и ЕС само по себе си ни донесе онези очаквания. Промяната няма да дойде отвън, а ще зависи от националния характер и култура", заяви Карасимеонов.
Наблюдаваме патова ситуация - нито правителството може да убеди хората да му вярват, нито опозицията, че има нужда от предсрочни избори, коментира проф. Петър-Емил Митев от Института за социални ценности и структури "Иван Хаджийски". Според него дефицитът на политическа култура се наблюдава много силно у нас. Митев заяви, че исканията на протестиращите съвпадат с тези на ГЕРБ. И за да се разграничат, недоволните е трябвало освен оставка на Орешарски да поискат и оттегляне от политиката на Бойко Борисов и Цветан Цветанов.
Социологът от "Галъп" Живко Георгиев направи мрачна прогноза за бъдещето на България. По думите му светлина в тунела няма. 95% от българите смятат, че миналото им е по-добро от настоящето, отбеляза Георгиев.