16 Ноември 2024събота19:11 ч.

А държавата нехае

/ брой: 108

автор:Светла Василева

visibility 3093

Концесията на мангановата мина "Оброчище" е спряна от вчера по нареждане на министъра на енергетиката Теменужка Петкова. Ако си мислите, че е само заради стачката на миньорите, грешите. Ако си въобразявате, че е заради забавените им заплати и неполучени ваучери за храна, отново бъркате. Работници със забавени и неполучени възнаграждения за труда в страната с лопата да ги ринеш. Нито са първите, нито последните. На държавата не й пука за миньорите, както не й пука за шивачките, за продавачите на веригата "Пикадили", за служителите на фалиралата "Макс Телеком" или за журналистите от някои централни медии без заплати или държани на мизерни аванси, колкото и съвестни данъкоплатци да са те. Тя, държавата, всъщност се възползва от протеста на миньорите, за да се сети за себе си. За това, че не е получила концесионната си такса, за което е уведомила концесионера още през октомври 2016 г.
В публично достъпния текст на концесионния договор е записано, че при неизпълнение на основни задължения (а плащането на концесионната такса е такова) за повече от 60 дни освен правото да получи неустойките и лихвите изправната страна има право да го прекрати без предизвестие.
От октомври 2016 до юни 2017 г. са минали не 60 дни, а няколко пъти по 60 дни, но държавата нехае. Не прекратява концесията. Не й пука.
На държавата не й пука например, че в Търговския регистър няма нито един!!! годишен финансов отчет на фирма "Евроманган" ЕАД, която експлоатира находището. Не й пука, че добив на манган се прави в по-малко от десет страни в света, както и че българското находище е считано за четвъртото по големина. Не й пука, че манганът е най-използваният метал след желязото, алуминия и медта. Сега, ползвайки пореден протест на миньорите, предишният беше през март т.г., чиновниците се сетиха за концесионната такса и че има неспазени екоизисквания - водата, изхвърляна от рудника в река Батовска, била непречистена. И си се вливала кротко в морето край курорта Албена.
Къде бяха досега институциите, а? Къде беше Инспекцията по труда, когато през 2015 г. в "Оброчище" загина миньор, а преди седмица на друг бяха премазани краката от свлачище, тръгнало заради липсата на материали за укрепване на участъка? Къде е НАП, след като години в Търговския регистър няма нито един публичен финансов отчет на концесионера? Къде е екоинспекцията? Къде е ДАНС и защо "проспа" случващото се в четвъртото по големина находище на манган в света? Знае ли някой в държавата кой де факто печели от нашите природни ресурси? "Евроманган" е собственост на кипърска офшорка, а тя чия собственост е? Лавина въпроси, а отговори никакви.
Сега чак държавата се "събуди" - праща прокурори, полицаи, инспектори, изземва документи, ще проверява условията на труд, ще сверява добити и изнесени количества руда, приходи, разходи. Сети се...

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ