15 Ноември 2024петък18:13 ч.

А чуват ли ни думата?

/ брой: 120

автор:Валентин Георгиев

visibility 1791

Валентин ГЕОРГИЕВ



Да отпадне правото на вето, да се премахне изискването за единодушие при вземането на външнополитически решения в ЕС - това предлага шефката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. А конкретният повод, макар и неспоменат директно, е "препъникамъкът" България, който, поне засега, обърква сметките на Брюксел (и Вашингтон) по отношение на Северна Македония.
Безсмислено е да се изтъкват и повтарят каквито и да било аргументи защо се стигна до задънена улица по този важен за страната ни казус. Тях това не ги интересува. Но не е без значение за нас, пък и за останалите по-малки държави в ЕС фриволната лекота, с която Фон дер Лайен нарежда и се разпорежда. Предложението й се явява неоспорим довод на цяла група по-малки източноевропейски страни да се ориентират към "прозорец" от възможности за търсене на алтернативен геополитически избор. Дори и да не го искат.
Или може би никой не забелязва как лека-полека ЕС се превръща в диктатура? Как "центърът" си присвоява непрекъснато нови правомощия, каквито отделните страни не са подписвали при присъединяването си. Taя мания решенията да се спускат "отгоре" от някакво просветлено ядро към периферията знаем от историята как свършва.

На какви ли не глупости и щуротии на евробюрократите станахме свидетели през годините, коя от коя по-екзотични и в ущърб на европейските граждани. Забрани, рестрикции, ограничения.
По едно време им пречеха кривите краставици, домашната ракия, шкембе чорбата и прахосмукачките над 1600 вата. После на "мода" стана грижата за... правата на животните и въведоха изисквания за отглеждане на "щастливи кокошки и прасета". Ех, ако така се грижеха и за щастието на хората, както за кокошото... Например, да въведат задължителни стандарти в здравеопазването, образованието и заплащането на труда в ЕС. Но какво се размечтах и аз като някаква несвободна кокошка!
Да се върнем на новата идея за отпадане на ветото. Хубаво би било някой да обясни на Фон дер Лайен, че това, което предлага, е промяна на Лисабонския договор и на Договора за функционирането на ЕС (ДФЕС), което става с единодушие на държавите членки (а в някои от тях и с референдум).
Но ако в Брюксел решат да погазят и тези правила, нека направо спуснат директива Германия и Франция да решават вместо всички останали. Защото това е скритият замисъл. Тежестта на техните гласове прави "дребните риби" безгласен фон, което няма нищо общо с приказките за демократични принципи, равнопоставеност и всякакви други напудрени постулати, които ги има вече само на хартия.
Още ли вярваме, че се присъединихме към съюз, в който думата ни се чува и има някакво значение?

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ